Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas arhīvi būs pieejami ikvienam publisko bibliotēku tīklā

Valsts sekretāru sanāksmē tiek izsludināta ERAF projekta “Latvijas audiovizuālo materiālu pieejamības nodrošināšana e-vidē” sistēmas darbības koncepcija (turpmāk - Projekts). Projektu izstrādājusi valsts aģentūra “Kultūras informācijas sistēmas”, sadarbojoties ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP), kā arī Latvijas Radio (LR) un Latvijas Televīziju (LTV).Projekta mērķis ir LTV un LR arhīvos esošo vēsturisko audiovizuālo materiālu (gan video, gan arī skaņas ierakstu) transformācija un saglabāšana digitālā formātā, nodrošinot šo materiālu pieejamību visiem Latvijas iedzīvotājiem bez maksas publisko bibliotēku tīklā.

Neveicot šādu projektu, var tikt neatgriezeniski zaudēti vēsturiskie un vērtīgie LTV un LR arhīvos glabātie vecie materiāli. “No iznīcības tiks paglābtas mūsu kultūrvēsturiskās liecības – Latvijas kino, dokumentālie raidījumi, teātra izrādes, mūzikas ieraksti, Dziesmu svētki, vēstures liecības par spilgtām personībām Latvijas kultūras, sporta dzīvē un citās sfērās. Daudzi no šiem kultūrvēsturiskajiem materiāliem nav bijuši pieejami vai bijuši pieejami ierobežotam skaitam interesentu. Tagad tiem būs piekļuve ikvienam, kuram pieejams publisko bibliotēku tīkls,” gandarījumu par projekta virzības uzsākšanu pauž NEPLP priekšsēdētāja vietniece Dace Buceniece.

Projekta pirmo kārtu paredzēts finansēt no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem. Ņemot vērā, ka ERAF finansējuma ietvaros pieejamais finansējums audiovizuālo materiālu digitalizācijai ir Ls 944 110,43, tiek rosināts projekta ietvaros digitalizēt tos materiālus, kuri ir pakļauti lielākam riskam, kā arī veidot attiecīgu infrastruktūru, kas nodrošinātu turpmāku iespēju veikt atlikušo materiālu pakāpenisku digitalizāciju. Saskaņā ar sākotnējiem aprēķiniem ERAF projekta ietvaros būs iespējams digitalizēt 6300 stundu LR arhīvā esošo audiomateriālu un 3690 stundu LTV arhīvā esošo videomateriālu.

nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas