Latvijas septiņmiljardais iedzīvotājs ir meitenīte Alise

Tumšmatainā meitenīte Alise šonakt piedzima Rīgas dzemdību namā, un, kamēr pasaulē norisinās kaislības, kurai valstij piešķirt septiņmiljardā iedzīvotāja godu, Latvija var uzskatīt, septiņi miljardi pirmā ir tieši rīdziniece Alise.

Mazulītes mamma Žanna Neatkarīgajai atzīst, ka meitiņa nebija plānota, bet gaidīta.

Ja pēdējos gada mēnešos pēkšņi nepiedzims ievērojami vairāk mazuļu nekā citos mēnešos, tad šogad dzimušo bērnu skaits būs vēl mazāks nekā pagājušā gadā, kad tika sasniegts slikts rekords – vismazāk dzimušo bērnu skaits pēdējos desmit gados.

Alise nāca pasaulē trijos no rīta – 31. oktobrī, un Dzemdību namā viņa ir pirmais tās dienas mazulis. Visticamāk, mazuļi, kuri pieteikti septiņmiljardā pasaules iedzīvotāja godam (trīs zēni Krievijā, meitenīte Filipīnās un citi) ar dzimšanu aizsteigušies Alisei priekšā, tomēr tas nemazina ģimenes prieku un satraukumu par meitenes ierašanos pasaulē.

«Jau svētdienas vakarā bijām slimnīcā, un naktī mazā piedzima, 3600 grami,» stāsta Alises mamma Žanna Kļetuškina. Alisei ir lielāks brālis – deviņgadīgais Armands. Viņa atzīst, ka pirmo bērnu 20 gados laist pasaulē bijis daudz vieglāk, tāpēc viņa saprot, ko domā un saka ārsti, apgalvojot, ka labākais vecums bērniņa laišanai pasaulē ir līdz 30 gadiem. «Alise turpretim ir ļoti mierīga,» saka Žanna. Mazā guļ tik saldi, ka nepamostas ne fotografējoties, ne brīdī, kad ciemiņi paņem viņu rokās. «Īpaši neesmu aizdomājusies, kāds tad ir valsts atbalsts jaunajām ģimenēm, neko daudz uz to nepaļaujos. Galvenais, lai ģimenei ir darbs, bērnam nauda un iztika būs vienmēr,» ir pārliecināta jaunā māmiņa. Viņa vēlētos pēc iespējas ilgāk palikt mājās ar bērnu, vismaz tikmēr, kamēr būs vieta bērnudārzā. Žanna domā, ka valsts vismaz varētu apsveikt jaunos vecākus, kā to dara citās valstīs, tādā veidā izrādot atbalstu ģimenēm, kuras laiž pasaulē bērnus, – tas būtu vairāk valsts morāls atbalsts, ne visu var un vajag izteikt naudā.

Diemžēl Latvijā ik mēnesi dzimst tikai nedaudz virs pusotra tūkstoša bērnu, kas salīdzinājumā ar citām valstīm ir ļoti maz. Nekas neliecina, ka šogad piedzimušo bērnu skaits būs lielāks nekā pagājušā gadā, kad piedzima 19 219 mazuļi. Tas bija vismazākais dzimušo bērnu skaits vairāk nekā desmit pēdējo gadu laikā (iepriekš vismazāk bērnu piedzima 1998. gadā – 18 400 bērni). Prieku raisīja šāgada jūnijs un augusts, kad piedzima vairāk mazuļu nekā attiecīgi šajos pašos mēnešos 2010. gadā. Pagaidām gan tas izskatās kā izņēmums, jo turpmākie mēneši rāda, ka dzimušo bērnu skaits ir mazāks. Šogad vismazāk bērnu piedzimuši februārī – tikai 1380 mazuļi.

Lai arī valdības deklarācijā kā pirmā prioritāte labklājības jomā ierakstīta demogrāfija, zināms, ka pagaidām, vismaz ne nākamgad, nekādi būtiski pasākumi, lai veicinātu dzimstību, netiek plānoti. Valdības dokumentā rakstīts «noteiksim demogrāfiskās situācijas uzlabošanu par prioritāti, pieņemot starpnozaru politiskos lēmumus; radīsim atbalsta veidus otrā, trešā un katra nākamā bērna piedzimšanai ģimenē, tajā skaitā fiskālus stimulus un progresivitātes principa īstenošanu». Šodien jauno valdību akcijā pie Ministru kabineta sagaidīs Māmiņu klubs, pievēršot uzmanību jauno ģimeņu problēmām. Jaunā valdība tiek aicināta noteikt progresīvu nodokļu atbalsta sistēmu par katru ģimenē dzimušu bērnu.

Avots: nra.lv

***

UZZIŅAI

Dzimušo skaits Latvijā 2010. un 2011. gadā pa mēnešiem

2010.g. 2011.g.

Janvāris 1618 1570

Februāris 1464 1380

Marts 1766 1680

Aprīlis 1554 1430

Maijs 1670 1510

Jūnijs 1595 1600

Jūlijs 1740 1660

Augusts 1638 1790

Septembris 1621 1540

Oktobris 1516 -

Novembris 1476 -

Decembris 1559 -

Avots: Centrālais statistikas birojs


 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas