Lembergs: Šuplinskas lielākais sasniegums būs faktiski visu vidusskolu likvidācijaIzglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) lielākais sasniegums, kad viņa beigs vadīt ministriju, būs tāds, ka no 2029. gada 31. jūlija tiek likvidētas praktiski visas vidusskolas, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Kā zināms, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) noteikusi, ka, lai pašvaldības saņemtu valsts budžeta finansējumu vispārizglītojošo skolu pedagogu algām, no 2020. gada 1. septembra vidusskolām būs jāizpilda noteikti kvalitātes kritēriji.

Ļoti būtisks skolas kvalitāti apliecinošs kritērijs būs obligāto centralizēto eksāmenu indekss, kuram laika posmā no 2020. gada 1. janvāra līdz 2024. gada 31. decembrim būs jābūt vienādam vai lielākam par 40 procentiem, līdz 2029. gada 31. decembrim pieaugot līdz 50 procentiem, bet 2031. gada 1. janvārī indeksam jāsasniedz 60 procenti. Jāņem vērā, ka līdz 2023. gada 31. jūlijam indekss tiks aprēķināts kā vidējais lielums no vidusskolas trīs obligāto centralizēto eksāmenu (matemātikas, latviešu valodas, svešvalodas) vidējiem rezultātiem, bet no 2023. gada 1. augusta – kā minimālais no vidusskolas trīs obligāto centralizēto eksāmenu vidējiem rezultātiem.

Lembergs norādīja, ka šādus kritērijus jau tagad daudzas vidusskolas neizpilda. Saskaņā ar šiem noteikumiem no šī gada pilnu finansējumu nevarēs saņemt viena skola Liepājā, Kuldīgā, Talsos, Jūrmalā, Aizkraukles novadā, Naukšēnos, Cēsīs, Balvos, Rēzeknes novadā, Ludzā un Preiļu novadā. Savukārt Rēzeknē, Daugavpilī un Ludzā divas skolas, bet Daugavpils novadā – četras. Vissliktākā situācija ir Rīgā, kur pilnu valsts finansējumu nevar saņemt septiņas vidusskolas.

Savukārt no 2023. gada 1. augusta, pēc pastāvošiem Ministru kabineta noteikumiem, Šuplinskas noteikumiem neatbildīs 163 vidusskolas.

“Šuplinska uzskata, ka no 2025. gada 1. augusta likvidējas vēl vairāk vidusskolu un 2029. gadā likvidējas vēl arī tās, kas šobrīd paliek, jo tad ir jāsasniedz, lai zemākā atzīme centralizētajā eksāmenā nevar būt mazāka par 60%, kas nozīmē, ka pēc pagājušajā gada centralizēto eksāmenu rezultātiem Kurzemē, pēc Šuplinskas noteikumiem, nepaliek neviena,” uzsvēra Lembergs.

“Šuplinskas lielākais sasniegums, kad viņa beigs vadīt ministriju, ka no 2029. gada 31. jūlija tiek likvidētas praktiski visas vidusskolas – Kurzemē nebūs neviena vidusskola. Visi beigs devīto klasi un līdz ar to izglītība Latvijā tiek pārtraukta. Kā izskatās Zemgale? Paliek vidusskola Krustpils novadā. Cik paliek Jūrmalā? Neviena. Pierīgā? Neviena. Cik Rīgā paliek vidusskolas? Piecas vidusskolas. [..] Vidzemē nepaliek neviena, bet Latgalē paliek trīs vidusskolas. Kopumā paliek deviņas vidusskolas,” skaudro situāciju iezīmēja Lembergs.

Lembergs arī neslēpa, ka, viņaprāt, “Šuplinska ir visu laiku dumjākā ministre”: “Šuplinska ir vienkārši pasista. Es atvainojos, ka tā saku par sievieti, bet šoreiz es nerunāju par sievieti, bet par ministri. [..] Šuplinska ir jāpadzen atpakaļ uz Rēzekni, piedodiet, ar sūdainu koku!”

Foto: F64

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas