“Lielais dzintars” gadu atklāj ar Čaikovska sakrālās mūzikas mantojumuSestdien, 8. janvārī, Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” klausītājus Pareizticīgo baznīcas svētkos ar garīgo dziedājumu koncertu sveica izcilais Latvijas Radio koris. Koncertprogrammā “Pareizticīgo Ziemassvētki. Čaikovska liturģija” gaismā tika celts Pētera Čaikovska sakrālās mūzikas mantojums un bizantiešu dziedājumi, ieskandinot jauno koncertu gadu pacilājošas un dvēseliskas kormūzikas pavadībā.

Programma apvienoja šķietami atšķirīgas, taču viena otru papildinošas garīgās mūzikas pasaules. "Liepājas koncerta programma veidota kā dialogs starp Pētera Čaikovska liturģisko muzikālo pieminekli un Andreja Selicka bizantiskajiem dziedājumiem, kas būs kā divu pasauļu saruna par vienu un to pašu brīnumu, par vienu un to pašu notikumu," pirms koncerta iepazīstināja Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava.

Atzīmējot Pareizticīgo Ziemassvētkus, diriģenta Sigvarda Kļavas interpretācijā un Latvijas Radio kora kristāldzidrajās balsīs skanēja krievu komponista Pētera Čaikovska monumentālais opuss “Sv. Jāņa Zeltamutes liturģija”, kuru caurvija Latvijas Pareizticīgo baznīcas reģenta un komponista Andreja Selicka izlolotie bizantiešu garīgie dziedājumi latviešu valodā.

Izvēlētie skaņdarbi Latvijas Radio kora izpildījumā tika ietverti dažādu sastāvu sinerģijā. Krievu komponista liturģisko darbu un bizantiešu dziedājumus klausītāji iepazina, dzirdot gan Latvijas Radio kora spēcīgo balsu kopskanējumu, gan kora solistu – baritona Gundara Dziļuma un tenora Kārļa Rūtentāla partijas, Čaikovska liturģijā izpildot diakonu un Ivēriju.

Programmas idejas autors Sigvards Kļava ir Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Viņa veidotie projekti ir rūpīgi izauklēti vēstījumi, kas šajā programmā klausītājus veda izzinošā un emocionālā ceļojumā pretī pareizticīgo lūgšanām un dziedājumiem. Vakara noslēgumā zāli pārņēma sirsnīgas stāvovācijas, pēc kurām sekoja aizkustinoša sakrālās mūzikas piedeva.

Savu monumentālo Sv. Jāņa Zeltamutes liturģiju Pēteris Čaikovskis sacerējis 1878. gadā. Šo opusu 2019. gadā ieskaņojis Latvijas Radio koris, kļūstot par vienu no pašiem pirmajiem Eiropas kolektīviem, kas pieskaras Čaikovska muzikālās liturģijas versijai. Par šo ierakstu koris saņēmis publikas un kritikas atzinību, kā arī prestižo Starptautisko Klasiskās Mūzikas Balvu (ICMA) 2020 kora mūzikas ierakstu kategorijā.

Janvāra turpinājumā koncertzālē “Lielais dzintars” gaidāmi īpaši notikumi – 16. janvārī “Čurļoņa kvartets” ar lietuviešu kamermūzikas programmu atklās kamersērijas “Personīgi” pavasara sezonu, savukārt 22. janvārī uz koncertzāles lielās skatuves kāps izcilie klavierspēles virtuozi – Georgijs, Andrejs un Sergejs Osokini.

Koncertus ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu rīko SIA “Lielais Dzintars”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas