“Lielajā dzintarā” ar koncertciklu “Dailes kanons” viesosies Dailes teātra aktieriCeturtdien, 25. novembrī plkst. 18.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” viesosies izcilie Dailes teātra aktieri, kuri koncertcikla “Dailes kanons” ietvaros apmeklētājiem atklās savu redzējumu par Latvijas kultūras kanona – Dailes kanona vērtībām. Šajā koncertā klausītājiem būs iespēja baudīt divu koncertcikla programmu apvienošanos vienā.

Koncertprogrammas “Dailes kanons. Strenga. Šipkēvics / Pupure. Egliņa” centrā mirdzēs Dailes teātra aktieri Juris Strenga un Lidija Pupure, kuri Jāņa Šipkēvica un Agneses Egliņas atskaņotas klaviermūzikas pavadībā klausītājus aiznesīs noslēpumainā poēzijas un mākslas pasaulē.

Saturiski daudzveidīgajā programmā aktieri atklās savu redzējumu par vērtībām, kuras būtu jāiekļauj pašu sastādītā kultūras kanonā. Koncerta divās daļās tiks apspēlēti cilvēka esības meklējumi, kas ietverti vācu filozofa dogmās un spilgtāko latviešu dzejnieču daiļradē.

Koncerta pirmajā daļā Juris Strenga izdzīvos līdzi pasaulslavenā filozofa Frīdriha Nīčes darba “Tā runātāja Zaratustra” niansēm, iepazīstinot ar jaunu skatījumu uz šķietami pazīstamām lietām – kristīgo morāli un cilvēka vietu sabiedrībā. Performance sola atsaukt atmiņā Strengas atveidoto mācītāju un ideālistu no izrādes “Branda”, kurš mudina pacelties pāri ikdienišķajam, – tieši to pašu Juris Strenga darīs arī “Dailes kanonā”. Aktiera vēstījumu paspilgtinās komponista Jāņa Šipkēvica mūzika, kas radīta šai izrādei un izskanēs paša autora izpildījumā.

Vakara otrajā daļā Lidija Pupure piedāvās ielūkoties sievietes pasaules redzējumā, kas iesakņojies Zentas Mauriņas esejās un Aspazijas dzejas rindās. Aktrise aicinās skatītājus atklāt sievietes subjektīvo skatījumu uz dzīves jēgu mainīgā un grūti paredzamā laikā, kā arī kopīgi reflektēt par cilvēcisko esību. Kopā ar Pupuri sieviešu pasaules ainas iekrāsos pianistes Agnese Egliņas klavierspēle, atskaņojot Lūcijas Garūtas, Imanta Zemzara un citu latviešu komponistu mūziku.

"Dailes kanons" ir teātra simtgades svinību ietvaros tapis septiņu koncertu cikls, kas ir veltījums tiem aktieriem, kas ar savu dzīvi, garu un meistarību turējuši Dailes teātri augstā līmenī. Aktieris un režisors Juris Strenga “Dailes teātrī” darbojas jau kopš 1958. gada, taču aktrise Lidija Pupure darbu teātrī uzsākusi 1960. gadā. Abi aktieri piedalījušies neskaitāmos iestudējumos, radošos projektos un kinofilmās un saņēmuši “Spēlmaņu nakts” balvu – 2016. Juris Strenga apbalvojumu saņēmis par mūža ieguldījumu teātra mākslā, taču 2012. gadā Lidija Pupure nominācijā “Gada labākā aktrise otrā plāna lomā” par Greisas lomu JRT izrādē “Vigīlija. Sapnis par nomodu”.

Koncertprogramma “Dailes kanons. Strenga. Šipkēvics / Pupure. Egliņa” notiks divās daļās, norises ilgums: aptuveni 2 stundas un 50 minūtes. Koncertu ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA “Lielais dzintars” sadarbībā ar SIA “Dailes teātris”. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.

Foto: Mārcis Baltskars

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas