LIZDA: Skolu tīkla optimizācijas plāns lielu daļu pedagogu var atstāt ķīlnieku lomā



Kamēr izglītības un zinātnes darbinieki aprīļa nogalē gatavojas vērienīgam protesta gājienam un streikam, atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija, neraugoties uz arodbiedrības iebildēm, turpina nozarei nepieciešamos līdzekļus meklēt ārpus tiešās finansēšanas no valsts budžeta. Pašreizējie IZM aprēķini liecina, ka, sakārtojot skolu tīklu, šogad pamata un vispārējā vidējā izglītības sektorā varēšot ieekonomēt 4 miljonus eiro, nākamgad – gandrīz 42 miljonus, bet 2025. un 2026. gadā- jau 56,6 miljonus eiro.

Tiesa, pagaidām nav nekādu iespēju pārliecināties par šo aprēķinu korektumu, jo nevar pat aptuveni plānot, kāda būs pašvaldību atsaucība skolu optimizācijai un kādas būs kvantitatīvās vai kvalitatīvās prasības skolu saglabāšanai.

Tai pat laikā aplēses liecina, ka, nepalielinot viena skolēna izmaksas, bet tā vietā paaugstinot pedagogiem zemāko minimālās stundas likmi (no 7.50 euro līdz 8.50 euro), 23 Latvijas pašvaldībās, kur pedagogiem stundas likme jau tagad ir 9, 10 vai 11 euro, nesaņems nekādu algas pielikumu, bet 20 pašvaldībās pedagogi var kļūt par skolu tīkla optimizācijas ķīlniekiem, t.i., ja tīklu optimizēs – algas augs, ja neoptimizēs – kāpuma nebūs.

Balstoties uz IZM datiem, šajās pašvaldībās pedagogiem darba samaksas paaugstināšana būs iespējama tikai tad, ja pašvaldības pieņems lēmumu par skolu slēgšanu vai reorganizēšanu.

1. Alūksnes novads
2. Augšdaugavas novads
3. Cēsu novads
4. Daugavpils
5. Dienvidkurzemes novads
6. Gulbenes novads
7. Jelgavas novads
8. Kuldīgas novads
9. Limbažu novads
10. Līvānu novads
11. Ludzas novads
12. Madonas novads
13. Preiļu novads
14. Rēzekne
15. Rēzeknes novads
16. Saldus novads
17. Smiltenes novads
18. Talsu novads
19. Valmieras novads
20. Ventspils novads

Pašvaldībās, kur jau šobrīd ir sakārtots skolu tīkls un pedagogu darba stundas likme ir lielāka par 8,50 eur, no 01.09.2023. algu pielikuma nebūs:

1.Ādažu novads
2.Aizkraukles novads
3.Balvu novads
4.Bauskas novads
5.Dobeles novads
6.Jēkabpils novads
7.Jelgava
8.Jūrmala
9.Ķekavas novads
10.Krāslavas novads
11.Liepāja
12.Mārupes novads
13.Ogres novads
14.Olaines novads
15.Rīga
16.Ropažu novads
17.Salaspils novads
18.Saulkrastu novads
19.Siguldas novads
20.Tukuma novads
21.Valkas novads
22.Varakļānu novads
23.Ventspils

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga uzsver: IZM piedāvājums meklēt nozarei nepieciešamo finansējumu skolu tīkla optimizēšanā, kā arī celt minimālo stundas likmi, nevis viena skolēna izmaksas, ir uzskatāms par radikāli jaunu pieeju un jaunas reformas pieteikumu. Savukārt jaunai reformai streika vienošanās gaitā nozare un to pārstāvošā arodbiedrība nav devusi savu akceptu. Streika vienošanās jaunas reformas neparedzēja. Streika vienošanas bija par kaut ko pilnīgi citu. “Mēs joprojām prasām pildīt pedagogiem dotos solījumus, pildīt streika vienošanās, pildīt jau pieņemtos un spēkā esošos normatīvos aktus. Prasām novirzīt budžeta finansējumu pedagogu algu grafikam,” uzsver I. Vanaga.

Tāpat arodbiedrība vairākkārt ir uzsvērusi, ka skolu tīkla optimizācijas plāns pagaidām ir ļoti neskaidrs un rēķināties, ka tas nesīs milzīgu ietaupījumu, nevar. Visām nozares vajadzībām ar ieekonomēto naudu nepietiks, savukārt skolu tīkla optimizācija pati par sevi neatrisinās izglītības kvalitātes jautājumus, kamēr nebūs pieejami un kvalitatīvi mācību līdzekļi, pedagogu palīgi skaitliski lielās klasēs, pieejams nepieciešamais atbalsta personāls (logopēds, psihologs, speciālais pedagogs, sociālais pedagogs).

Foto: Ilustratīvs

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas