LNB atklās izstādi “Latviešu strēlnieki rakstos, attēlos un dziesmās”Otrdien, 24. novembrī, plkst. 16:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Letonikas un Baltijas centra A. Ģintera un G. F. Stendera lasītavās (5. stāvā) tiks atklāta izstāde "Latviešu strēlnieki rakstos, attēlos un dziesmās". Tā būs apskatāma līdz 2016. gada februārim.

Ekspozīcija veltīta latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanas simtgadei, akcentējot nacionālo militāro formējumu veidošanas un darbības sākumu. Grāmatas, kartes, laikraksti, atklātnes, oriģināldokumenti (memuāri, vēstules, manuskripti, portreti) no LNB krājumiem atspoguļo ne vien strēlnieku vēstures liecību daudzveidību, bet arī pretrunīgos viedokļus par viņu nozīmi Latvijas tālākajos likteņos. Eksponātu skaitā ir rokraksti un fotogrāfijas no zvērināta advokāta Gustava Ķempeļa (1874-1940) — viena no strēlnieku bataljonu organizētājiem — personālfonda, bijušo karavīru vēstules par "strēlnieku laikiem" apgāda "Zelta ābele" vadītājam Miķelim Gopperam (1908-1996), kā arī Lāčplēša ordeņa kavaliera Pētera Lazdiņa (1893-1950) dzimtas materiāli.

Līdzās karabiedru drošajiem pleciem strēlnieku uzticamā pavadone vienmēr bijusi dziesma, tādēļ apmeklētāji ir aicināti ieskatīties un ieklausīties strēlnieku repertuārā, iepazīt arī viņiem veltītus darbus, piemēram, Edvarta Virzas un Alfrēda Kalniņa vīru kora dziesmu "Nakts parāde" par godu izcilajam, traģiski bojāgājušajam virsniekam Frīdriham Briedim (1888-1918).

Sabiedrības, tajā skaitā, vēsturnieku interese par latviešu strēlniekiem ir nerimtīga, jo publikāciju ir ļoti daudz. Tomēr vēl aizvien karavīru biogrāfijas, kauju, svešatnes gaitu un mājupceļa aprakstus caurvij leģendas un mīti.

Izstādes koncepcijas autore: Jana Dreimane
Vizuālā noformējuma māksliniece: Velta Knikste
Izstādes organizētāju darba grupa: Kristiāna Kirša, Linda Krūmiņa.

Pasākuma turpinājumā - cikla "Letonikas lasījumi" diskusija "Latviešu strēlnieki vēstures svaru kausos" LNB korē (11. stāvā). Ieeja bez maksas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas