LNSO aicina uz koncertu „Ziemeļu Simfonija”

16. martā plkst. 19:00 Lielajā Ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un bijušais LNSO galvenais diriģents Olari Eltss aicina uz koncertu „Ziemeļu Simfonija”. Kā soliste šajā koncertā uzstāsies izcilā latviešu vijolniece Vineta Sareika.

Programmā:
Erki Svens Tīrs „Meklējot saknes” (Veltījums Sibēliusam)
Igors Stravinskis Vijoļkoncerts Re mažorā
Žans Sibēliuss Otrā simfonija Re mažorā op. 43

LNSO ir īpašs prieks paziņot, ka jaunajā 2012. / 2013. gadu sezonā Vineta Sareika ir piekritusi sadarboties ar LNSO arī kā orķestra koncertmeistare. Jau ziņots, ka LNSO ir aktualizēts jautājums par orķestra koncertmeistara pozīciju, kura pēc leģendārā vijolnieka un ilggadējā LNSO koncertmeistara Valda Zariņa darba pārtraukšanas līdz pat šim brīdim ir bijusi vakanta. Līdzīgi kā daudzi simfoniskie orķestri pasaulē arī LNSO ir nolēmis aicināt augstas raudzes vijolniekus uz vakanto koncertmeistara vietu, lai pēc tam kopīgi izlemtu, kam uzticēt koncertmeistara pienākumus.

Pēc uzvarām vairākos starptautiskos konkursos un iekļūšanas prestižā Karalienes Elizabetes Starptautiskā Vijolnieku konkursa laureātu vidū 2009. gadā Briselē, Vineta Sareika sāka daudzsološu karjeru gan kā soliste un kamermūziķe, gan arī kā orķestra koncertmeistare. Mūziķe dzimusi Jūrmalā, kur piecu gadu vecumā sāka apgūt vijoles spēli vietējā mūzikas skolā. 2002. gadā viņa iestājās Parīzes Nacionālajā konservatorijā, kur mācījās pie Žerāra Pulē un Alēna Menjē un ko ar izcilību un žūrijas atzinību absolvēja 2006. gadā. Vineta Sareika piedalījusies arī daudzās meistarklasēs pie pasaulē atzītiem vijolniekiem. Sākot no šīs koncertsezonas, Vineta Sareika ir arī Flāmu Karaliskās Filharmonijas jaunā orķestra koncertmeistare. Galvenie diriģenti - Edo de Vārts un Filips Herevēge.

Kā soliste Vineta regulāri uzstājas ar daudziem izciliem orķestriem un tādiem diriģentiem kā Polu Gudvinu, Džilbertu Vargu, Andri Nelsonu, Dērku Brosē, Tadeušu Voicehovski, Žanu Bernāru Pomjē. Mūziķe uzstājusies daudzās slavenās koncertzālēs Francijā, Beļģijā, Spānijā, ASV, Lielbritānijā, Šveicē, Itālijā, Portugālē, Vācijā, Ungārijā, Lībijā un Japānā kopā ar tādiem mūziķiem kā Ogistēns Dimē, Pīters Donahjū, Abdels Rahmans El Baha, Pols Meijērs, Lorāns Kabasko, Mišels Štrauss u. c.

Vineta Sareika bieži piedalās arī pazīstamos Eiropas kamermūzikas festivālos – Zalcburgas festivālā Austrijā, Verbjē festivālā Šveicē, Santanderas mūzikas svētkos Spānijā, kā arī daudzos festivālos Francijā: Monpeljē Francijas radio festivālā, Živernī festivālā, Dovilas Lieldienu mūzikas festivālā, Eksanprovansas festivālā, Pablo Kazalsa festivālā un Mentonas festivālā. Viņa uzstājusies arī citos prestižos mūzikas pasākumos, piemēram, Karalienes Elizabetes muzikālajā kruīzā.

Igauņu diriģents Olari Eltss no 2011./2012. gada sezonas ir Helsinku filharmoniskā orķestra galvenais viesdiriģents. Diriģenta īpašā un neparastā programmu izvēle nesusi viņam plašu atzinību starptautiskajā mūzikas apritē. Paralēli tradicionālajam repertuāram Olari Eltsu ļoti saista laikmetīgā mūzika, viņš cieši sadarbojas ar saviem tautiešiem – komponistiem Arvo Pērtu un Erki Svenu Tīru. Paralēli jaunajam amatam Helsinkos Olari Eltss ir arī Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais viesdiriģents un Bretaņas orķestra mākslinieciskais padomnieks.Šosezon diriģentam paredzēti koncerti ar Jomiuri simfonisko orķestri un Malaizijas filharmonisko orķestri, kā arī debijas ar Kolorādo simfonisko orķestri, ar Dublinas Nacionālo RTE simfonisko orķestri kopā ar Baibu Skridi un ar Nīderlandes Radio kamerfilharmonijas orķestri ar vijolnieku Barnabu Klemenu. Eltss atgriezīsies arī pie Parīzes Ensemble Orchestral, Portu Casa da Música simfoniskā orķestra, Skotijas kamerorķestra, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Pannonijas filharmoniskā orķestra pults.

Olari Eltss dzimis Tallinā 1971. gadā. 2000. gadā viņš uzvarēja Starptautiskajā Sibeliusa diriģentu konkursā Helsinkos. No 2001. līdz 2006. gadam Eltss bija Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais diriģents. No 2007. gada trīs sezonu garumā viņš bija arī Skotijas kamerorķestra galvenais viesdiriģents. Olari Eltss dibinājis un vada savu laikmetīgās mūzikas ansambli NYYD Ensemble, kurš 1993. gadā debitēja Igaunijas jaunās mūzikas festivāla NYYD.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas