LTV rādīs Ilonas Brūveres filmu “Tapieris”



Otrdien, 7. februārī, Latvijas Televīzijas vakara programmā iekļauta Ilonas Brūveres dokumentālā spēlfilma “Tapieris” (2014) – stāsts par komponistu Oskaru Stroku (1893-1975); filma, kas savulaik piedzīvoja pārpildītu pirmizrādi kinoteātrī un izpelnījās sešas nominācijas Lielā Kristapa balvām Nacionālajā filmu festivālā.

Filma stāsta par pianista, komponista un krogus muzikanta Oskara Stroka dzīvi. Tango karaļa leģenda sākas pie klavierēm provinces kinoteātrī pagājušā gadsimta sākumā, kad viņu pirmoreiz apbur mēmā kino kustīgās bildes. Tomēr, būdams talantīgs komponists, neveiksmīgs komersants, aizrautīgs ceļotājs un patiess mīlētājs, Stroks Eiropā ir un paliek neatpazīts, lai gan deju klubos un restorānos aizvien vēl var dzirdēt viņa tango melodijas – komponista muzikālajā mantojumā ir vairāk nekā 200 skaņdarbi.

Stroks cīnās par savu mūziku laikā, kad pasauli pāršalc pirmā ekonomiskā krīze; viņš daudz ceļo un mēģina pelnīt naudu visdažādākajos veidos – asina un pārdod nažus, izdod notis un žurnālus, spēlē restorānos, pārdod grāmatas un koncertē. Šodienas realitātei divdesmit pirmais gadsimts Latvijā daudziem piedāvā līdzīgu scenāriju – dzīvi ceļā un nezināmu rītdienu. Tā Stroks ar saviem nebeidzamajiem parādiem un neskaitāmajām neveiksmēm kļuvis par mūsdienu prototipu. Vēl pirms gadu simta viņš, plānojot savas koncertturnejas, dodas uz ParīzI, Berlīni Tokiju un Ķīnu, un, kā vienmēr, iekuļas jaunās nepatikšanās, atstājot vēsturei dzīvi apliecinošu un noslēpumiem apvītu dzīvesstāstu.

Filmā izmantota komponista Kārļa Lāča mūzika, kas veltīta Oskaram Strokam, tajā neskan paša Stroka melodijas, jo komponista muzikālā mantojuma autortiesības ir nesakārtotas. Tāpēc, raksturojot laikmeta muzikālo gaumi un noskaņu, filmas veidotāji atteikušies no oriģinālmūzikas stāsta muzikālajā partitūrā, ilustrējot to ar nezināmu autoru pagājušā gadsimta 20.-30. gadu skaņdarbiem.

Filma veidota režisorei Ilonai Brūverei raksturīgajā rokrakstā – dokumentālos materiālos balstīta spēle ar krāšņiem inscenējumiem un veiksmīgiem aktierdarbiem, Oskara Stroka tēlā dažādos viņa dzīves periodos iejūtas trīs aktieri – Andris Bulis, Gints Grāvelis un Jakovs Rafalsons. Lomās arī Marija Bērziņa, Berta Vilipsone, Laimis Rācenājs, Goran Gora u.c. Filmas scenārija autore un režisore ir Ilona Brūvere, vadošā operatore – Elīna Bandēna, mākslinieks Artis Rutks, skaņu režisors Jevgeņijs Kobzevs, kostīmu māksliniece Sandra Sila, grima māksliniece Dzintra Bijubena. Nacionālajā kino festivālā Lielais Kristaps filma Tapieris bija nominēta kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un piecās profesionālajās kategorijās – par labāko dokumentālā kino režiju, labāko dokumentālā kino operatora darbu, labāko mākslinieka darbu, labāko kostīmu mākslinieka darbu un labāko skaņu režiju.

Filmu finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs, filma tapusi studijā Kinolats.

Latvijas televīzijas programmā LTV1 – 2017. gada 7. februārī pulksten 23:30.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2021 Visas tiesības paturētas