Mākslas muzejā „Rīgas Birža” būs apskatāmi Latvijas glezniecības meistardarbi



No 5. jūlija līdz 24. augustam Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē skatītājiem būs atvērta izstāde no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas „Latvijas glezniecības meistardarbi. 19. gadsimta beigas–20. gadsimta vidus”.

Šobrīd Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā vēsturiskā ēka ir slēgta apmeklētājiem. 2013. gada pavasarī ar mērķi radīt mūsdienīgu infrastruktūru mākslas darbu eksponēšanai un saglabāšanai, kā arī izveidot optimālu vidi sabiedrības izglītošanai un saturīgai brīvā laika pavadīšanai, tika uzsākts muzeja rekonstrukcijas, restaurācijas un paplašināšanas process. Darbus saskaņā ar Lietuvas arhitektu biroja „Processoffice” izstrādāto projektu, kas realizēts sadarbībā ar arhitektoniskās izpētes grupu „AIG” un inženieru biroju „Būve un forma”, pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma veic būvfirma „RE&RE”.

Muzeja ēkas rekonstrukcijas periodā, kad pastāvīgās ekspozīcijas mākslas darbu publiskā pieejamība ir visai ierobežota, Latvijas mākslas mantojums, kas uz laiku pārvietots krājuma pagaidu glabātuvēs, tiek rādīts dažādās izstādēs Latvijā un ārvalstīs, veidojot daudzveidīgas eksponātu izlases, kas aptver latviešu mākslas parādības noteiktos laikposmos un tematiskos lokos.

2014. gada vasarā mūsu mākslas klasikas cienītāji un Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas viesi Latvijas glezniecības šedevrus varēs skatīt Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē. Izstāde „Latvijas glezniecības meistardarbi. 19. gadsimta beigas–20. gadsimta vidus” ļaus no jauna sastapt augstas raudzes nacionālās kultūras vērtības, kuru klātesamība mūsu kultūrtelpā ir paliekoša un ilglaicīga.

Darbu atlase veido ieskatu Latvijas glezniecības pagātnē, atspoguļojot mākslas laikmetu mijai raksturīgās pārmaiņas, ko katra radošā personība spējusi atklāt savā individuālajā redzējumā un mākslinieciskajās izpausmēs, kas savienojas daudzbalsīgā vēstījumā par dzimto dabu, vēstures notikumiem, vēroto sadzīvi un cilvēkiem. Vienlaikus izstāde aicina iedziļināties un apbrīnot katra atsevišķa meistardarba vienreizību un profesionālās kvalitātes. Latvijas glezniecības nesenajā vēsturē, liecinot par vizuālās tēlainības un formveides modernizāciju, laika gaitā krustojušās vietējās tradīcijas, apzināti nacionālās identitātes centieni un daudzējādi eiropeisko stilu un virzienu iespaidi, katrai nākamajai gleznotāju paaudzei bagātinot kopainu ar savu pieredzi.

Izstādē paredzēts eksponēt vairāku paaudžu izcilāko klasiķu Kārļa Hūna, Jūlija Federa, Vilhelma Purvīša, Jaņa Rozentāla, Johana Valtera, Voldemāra Zeltiņa, Jāzepa Grosvalda, Jēkaba Kazaka, Ģederta Eliasa, Valdemāra Tones, Romana Sutas, Aleksandras Beļcovas, Ugas Skulmes, Oto Skulmes, Konrāda Ubāna, Jāņa Liepiņa, Leo Svempa, Jāņa Tīdemaņa, Kārļa Padega, Eduarda Kalniņa un citu vecmeistaru darbus, kopskaitā ap piecdesmit.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas