Mākslas muzejs „Rīgas Birža”: Pakistānas nacionālās kultūras dienas


Turpinot iesākto Nacionālo kultūru dienu tradīciju, Mākslas muzejs „Rīgas Birža” pievēršas Dienvidāzijai. No 6. februāra līdz 12. februārim Rīgas iedzīvotājiem būs iespēja iepazīt Pakistānas kultūru. Sadarbības partneris un šo dienu iniciators ir Pakistānas vēstniecība Stokholmā.


Kultūras dienas atklās Viņa Ekselence Nadeem Riyaz, Pakistānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks, kurš par godu šim notikumam ieradīsies no Stokholmas.


Nedēļas laikā Mākslas muzejā „Rīgas Birža” interesenti varēs apmeklēt Pakistānas kultūrai veltītus pasākumus – izstādi, lekcijas, seminārus un filmu seansus, kuri sniegs plašu ieskatu šīs valsts kultūrā. Muzeja kafejnīcā būs iespēja iepazīt arī Pakistānas virtuvi.


No 7. februāra līdz 12. februārim MMRB Boses zālē apmeklētāju uzmanībai tiek piedāvāta Pakistānas tradicionālās mākslas darbu izstāde „Pārsteidzošā Pakistāna, krāsu un skaistuma zeme”, kurā eksponēti pēc 17. gadsimta Lahore pilsētas tradīcijām veidoti tepiķi, kamieļkaula grebumi, koka, keramikas un sudraba trauki. Īpašu noskaņu izstādes laikā radīs Pakistānas tradicionālā mūzika un filma par šīs valsts kultūras bagātībām.


Paralēli izstādei no 7. līdz 9. februārim norisināsies īpašas Pakistānas ekonomikai un kultūrai veltītas lekcijas un semināri.


8. februārī visi interesenti, kuri vēlas uzzināt ko tuvāk par mums tik tālo kultūru, tiek aicināti uz sekojošiem pasākumiem:


plkst. 10.00–12.00 notiks lekcija „Pakistānas civilizācija, kultūras mantojums un vēsture”. Lekcija sniegs ieskatu tēmā par Pakistānas nācijas izcelšanos, kultūras kodiem, pievēršoties valsts vēsturei no neatkarības iegūšanas līdz šodienai.


plkst. 13.30–15.00 sarunā „Kultūra un mode” Pakistānas Modes un dizaina institūta prorektore prof. Hina Tayyaba Khalil runās par Pakistānas kultūru un modi. Noslēgumā plkst. 15.30–16.15 tiks demonstrēts modes skates video.
Arī kinomīļiem tiek piedāvāta iespēja iepazīties ar pēdējā laikā ievērojamiem Pakistānas kino pasaules darbiem.


7. februārī plkst. 17.30 tiks demonstrēta režisora Shoaib Mansoor mākslas filma „Dieva vārdā” („Khuda Kay Liye”). 2007. gadā uzņemtā filma stāsta par trīs jaunu pakistāniešu likteņiem. „Lux Style Awards” balvu pasniegšanā Pakistānā tā saņēma apbalvojumu kā labākā gada filma, kā arī apbalvojumu par labāko aktierspēli un skaņu ieraksta kvalitāti.


8. februārī plkst. 17.30 būs iespēja skatīties 2011. gadā uzņemto Shoaib Mansoor filmu „Runāt” (urdu valodā „Bol”). Uz nāvessodu notiesātā Zainab iepazīstina skatītājus ar stāstu par savas ģimenes attiecību tīkliem, kuri no vienas puses balstās uz neapstrīdamām, bet no otras – uz pretrunīgām vērtībām. Abas filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā.


9. februārī plkst. 17.30 tiks demonstrēta režisora Mahreen Jabbar uz patiesiem notikumiem balstīta mākslas filma „Ramchand”. 2008. gadā uzņemtā filma guvusi starptautisku atzinību un stāsta par to, kā, krustojot Pakistānas un Indijas robežu, 8 gadus vecais zēns un viņa tēvs tiek šķirti no pārējās ģimenes.


Tikai Pakistānas kultūras dienu laikā muzeja veikaliņā tiks piedāvāti dažādi tautas mākslas izstrādājumi. Kā zināms, Austrumu kultūrās tie ir īpaši izsmalcināti, un tā ir lieliska iespēja iegādāties netradicionālu dāvanu.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas