Māra Zālīte iegūst Baltvilka balvu

Šogad Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā rakstniecībā ieguvusi Māra Zālīte par literāro pasaku "Tango un Tūtiņa ciemos".


Zālītes literārā pasaka "Tango un Tūtiņa ciemos" ir grāmata, kas komiski naivi nopietnās ceļojuma situācijās un asprātīgos valodas piedzīvojumos veido bērna sapratni par būtiskām vērtībām - pasaules iepazīšanu, draudzību, mīlestību, piederību ģimenei, mājām un valodai, vērtē žūrija.


Savukārt bērnu grāmatu mākslā balvu ieguvis mākslinieks Reinis Pētersons par augstu profesionalitāti, novatorismu un mākslinieciskā rokraksta daudzveidību, ilustrējot grāmatas bērniem "Kā Lupatiņi mainījās", "Mans draugs Pērsijs, Bufalo Bils un es" un "Nekrietnais Alfrēds".


Piekto gadu Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome Baltvilka balvu piešķīra arī vienam Baltijas jūras reģiona rakstniekam un viņa darba tulkotājam. Šogad šīs balvas laureāts ir poļu rakstnieks Mikolajs Ložiņskis. Žūrija augstu vērtē viņa latviski izdoto literāro pasaku krājumu "Būtnes bēg" - grāmatu, kur dažādo būtņu attiecību, bēgšanas un izglābšanās stāstos ētiski jūtīgs pasaules redzējums atgādina par katra indivīda unikalitāti, brīvības un stabilitātes nepieciešamību.


Baltvilka balvu saņēmusi arī tulkotāja Ingmāra Balode par profesionāli augstvērtīgu Ložiņska grāmatas "Būtnes bēg" tulkojumu no poļu valodas, iedzīvinot neparasto būtņu izpausmes latviešu valodā.


Starptautiskā Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā pasniegta šodien Jaunajā Rīgas teātrī, pieminot mūsdienu bērnu literatūras klasiķa Jāņa Baltvilka 68.dzimšanas dienu. Baltvilka balva pasniegta jau astoto reizi.


Mākslas vēsturniece Austra Avotiņa un Baltvilka balvas atbalstītājs, gaisa kuģotājs Gunārs Dukšte žūrijas atzinības balvu šodien pasniedza rakstniecei Mārai Cielēnai un māksliniecei Gundegai Muzikantei par izcilo valodas un vizuālā tēla saskaņu literārajā pasakā "Lidojums", un apbalvoja autores ar kopīgu lidojumu gaisa balonā.


Šogad pirmo reizi notika lasītāju simpātiju balsojums par žūrijas nominētajām grāmatām. Lasītāju simpātiju balvu ieguvusi Ineses Zanderes grāmata "Kā Lupatiņi mainījās". Balvu - reklāmu 1000 latu vērtībā portālā "Delfi" - tās izdevējam, bērnu grāmatu izdevniecībai "liels un mazs" pasniedza portāla galvenais redaktors Ingus Bērziņš.
Baltvilka balvai bija nominēti pieci rakstnieki un četru grāmatu ilustratori.


Balvas pasniegšanas pasākumā šodien pirmatskaņojumus piedzīvoja jaunas latviešu komponista oriģināldziesmas ar Jāņa Baltvilka vārdiem. Šogad trīs Jāņa Baltvilka dzejoļu ciklu "Zāģa dziesma" komponēja Andris Sējāns. Tās izpildīja Marta Ozola, Sanita Sējāne, Jānis Ozols, Jānis Strazdiņš un Andris Sējāns.


Līdz ar Baltvilka balvas pasniegšanu notika arī piektie starptautiskie bērnu literatūras lasījumi, kuros autori un tulkotāji iepazīstināja ar bērnu literatūras jaunumiem - topošiem, vēl neizdotiem darbiem. Šogad lasījumiem tika dots nosaukums "Ceļojošais zirneklis" un tajos piedalījās autori Inese Zandere, Māra Zālīte, Māris Rungulis, Anna Strautniece, Kārlis Vērdiņš, Inga Gaile, kā arī tulkotāji Uldis Bērziņš un Guntars Godiņš.


Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā organizē un piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Baltvilka balvas pasniegšana notiek kopš 2004.gada un kopš 2008.gada balvu piešķir arī vienam Baltijas jūras reģiona rakstniekam un viņa darba tulkotājam. Šīs balvas uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi - bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu grāmatu latviešu valodā.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas