Mihaila Gruzdova režijā Valmieras teātrī top „Sudraba gaisma”30. maijā gaidāma pirmizrāde „Sudraba gaisma” – tā ir pasaulslavenā gruzīnu režisora un dramaturga Rezo Gabriadzes luga, ko Valmieras teātrī iestudē Mihails Gruzdovs, dzimis un audzis valmierietis. Lugas darbība notiek… kapsētā, bet galvenajā lomā ir aktrise Dace Everss.

Lugas tēma nav viegla – kādreizējā aktrise ir atgriezusies savā pilsētā pēc daudziem izsūtījuma gadiem, un visi viņas mīļie ir miruši. Viņa apmetas kapsētā un sarunājas ar tuvo cilvēku pieminekļiem. Taču šis stāsts tiek pausts ļoti viegli, poētiski, bet, galvenais, tā ir komēdija. Jo gruzīnu kultūrā ir ielikta šī prasme redzēt arī sāpīgas lietas komiskā gaismā.

„Mani jau ļoti sen valdzina šī luga,” stāsta režisors. „Pirmkārt tāpēc, ka visa mana bērnība pagāja Valmieras vecajos Vācu kapos pie Rīgas ielas, kas atradās pretim manai skolai. Tur bija skaisti pieminekļi, bet blakus – kafejnīca „Sports”, kuru visi gan sauca par „Mironīti”. Otrkārt, es gribēju to iestudēt tieši Valmierā, jo šeit pavisam nesen ir bijuši tādi sarežģīti uzvedumi kā „Zojkina kvartira” un „Doktors Živago” Indras Rogas režijā. Tas, cik labi apmeklētas ir šis izrādes, liecina, ka Valmieras skatītāji ir cilvēki, ar kuriem gribas runāt nopietni un par nopietnām lietām.”

Līdz šim luga tikusi iestudēta tikai vienu reizi – Pītera Bruka teātrī Londonā, un šis fakts režisoram esot vēl lielāks izaicinājums: kā atrast īsto toni, noskaņojumu, melodiju, lai pavēstītu šo stāstu par cilvēku un pieminekļu satikšanos, par dvēselēm, kas nav radušas piedošanu un tāpēc nevar doties projām no zemes.

„Turklāt,” piebilst Mihails Gruzdovs, „tieši Valmieras teātrī strādā vienīgā aktrise, kas var nospēlēt galveno – aktrises Meri – lomu. Tā ir Dace Everss.”

Izrādes radošajā komandā ir arī komponists Arturs Maskats, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone un horeogrāfe Inga Raudinga. Kopā ar Daci Everss izrādē piedalās aktieri Imants Strads, Mārtiņš Meiers, Krišjānis Salmiņš, Marta Līne, Ingus Kniploks, Kārlis Neimanis, Kārlis Freimanis, Mārtiņš Liepa, Lelde Kalēja.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas