Muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs” aicina iepazīt Somijas Ziemassvētku tradīcijasLīdz 2016. gada 10. janvārim muzeja „Rīgas Jūgendstila centrs” interjers būs rotāts atbilstoši Somijas Ziemassvētku tradīcijām – pušķota lielā egle viesistabā, radīti telpu dekori un interjera papildinājumi katrā muzeja telpā un darbosies izstāde „Somijas Ziemassvētki”.

Izstāde veidota sadarbībā ar Somijas vēstnieku Latvijā Olli Kantanenu un bijušo Somijas vēstnieku Latvijā Hannu Hemeleinenu un viņa kundzi Katrīnu Hemeleinenu. Izstādi iekārtojusi māksliniece Tamāra Čudnovska.

Somijā raksturīga samērā askētiska telpu rotāšanas tradīcija. Ziemassvētku gaisotne jūgendstila interjerā radīta ar īpašiem, 20. gadsimta sākumā Somijā tapušiem tradicionāliem dekoriem. Visnozīmīgākā ir svētku eglīte, to tradicionāli rotāja ar mājās gatavotiem dekoriem. Speciāli izstādei „Somijas Ziemassvētki” eglītes rotājumus gatavojusi Hemeleinenu ģimene, iedvesmojoties no seniem paraugiem un fotogrāfijām: papīra virtenes, karogu lentas, eņģeļu attēlus, svecītes un, protams, zvaigzni egles galotnē. Agrāk populāri bija arī dažādi pašdarināti salmu un koka rotājumi. Zem eglītes atradās salmu āzis, mājās darināta lupatu lelle vai koka zirdziņš, kas bija katra bērna lielākais sapnis.

Dažus senatnīgus rūpnieciski ražotus rotājumus muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs” saņēmis arī no Kaisu Salmi kundzes. Viņa ir somu uzņēmuma „K.A.Weiste OY” dibinātāja meita. Uzņēmums savu darbību uzsācis 20. gs. sākumā un pašlaik ir vienīgais Ziemassvētku rotājumu ražotājs Ziemeļvalstīs.

Kā telpu dekors izmantoti arī ziedi, kas speciāli izplaucēti Ziemassvētkiem. Īpaši iecienītas savulaik bija tulpes un hiacintes, kas rotā arī muzeja „Rīgas Jūgendstila centrs” telpas. Ziemassvētku apsveikuma kartiņu nosūtīšanas tradīcija radiem un draugiem bija populāra arī Somijā, saņemtās pastkartes tika izvietotas uz kamīna malas vai galdiem kā papildus mājas dekorācijas.

Muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs” izsaka pateicību Somijas vēstniecībai Latvijā par sadarbību, un aicina visus iedvesmoties izstādē „Somijas Ziemassvētki”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas