Muzejs uz ezera

Āraišu ezera līča saliņā atrodas 9. gadsimta seno latgaļu dzīvesvietas – Āraišu ezerpils – rekonstrukcija. Muzeja pamatā ir arheoloģiskajos izrakumos atklātā koka celtņu kompleksa paliekas un ilgā pētniecības darbā gūtās atziņas par Latvijas seno iedzīvotāju dzīvesveidu un celtniecības tradīcijām vikingu laikmetā. Tā teritorijā aplūkojamas arī viduslaiku pilsdrupas un akmens laikmeta mājoklis.

Āraišu muzejparks ir kultūrvēsturisks piemineklis, kas atrodas Cēsu rajonā. Tajā ietilpst akmens un bronzas laikmeta ēku rekonstrukcijas, ezerpils, seno latgaļu apdzīvota vieta 9. - 11. gs., kā arī Livonijas laika pilsdrupas. Āraišu ezerpils pašlaik ir pirmais plašāk pētītais šīs kategorijas piemineklis visā ziemeļaustrumu Eiropā.

Arheoloģisko muzejparku veido 9.-10.gs. latgaļu nocietināta dzīves vieta, viduslaiku pilsdrupas un Meitu sala ar akmens un bronzas laikmeta mājokļu rekonstrukcijām, kuri ir izvietoti 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā. Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu.

Te skatāmas vairāk nekā 20 koka mājiņas, kas atrodas uz saliņas Āraišu ezerā un daudzi kultūrvēsturiski pieminekļi, to skaitā Holandiešu tipa vējdzirnavas. Holandiešu tipa vējdzirnavas celtas no apmesta laukakmeņu mūra, kura diametrs pie pamata ir 11m, bet virsotnē 6m. Celtnes augstums 12m. Dzirnavas darbojušās līdz pat 1. pasaules karam.

Atjaunotas 20.gs. 80.gados. Apmeklētāji var aplūkot restaurēto dzirnavu iekārtu un izsekot graudu tapšanai. Muzeja teritorijā regulāri notiek dažādi pasākumi.

Avots: www.latvia.travel

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas