Nacionālajā mākslas muzejā var “Kuģot pēcvēsturē”


Līdz 21. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K. Valdemāra ielā 10a, Rīgā) skatītājiem būs atvērta ievērojamā mākslinieka Braco Dimitrijeviča (Braco Dimitrijević) personālizstāde „Kuģošana pēcvēsturē” („Sailing to Post-History”) un lielformāta fotoinstalācija „Ikdienas garāmgājējs” („Casual Passer-By”), kas speciāli izgatavota eksponēšanai Latvijā.


Izstāde notiek Eiropas komisijas (EC) atbalstītā sadarbības projekta "Eksperiments un izcilība" ietvaros.
Braco Dimitrijeviča darbi jūlijā un augustā bija apskatāmi Cēsu Mākslas festivāla vizuālās mākslas programmas ietvaros. Izstādi Rīgā organizē Cēsu Pils Ģildes fonds.


„Pēcvēsture” („Post History”) ir mākslinieka radīts termins jēdzienam, kurš apzīmē laiku, kas pārstāv dažādu vērtību līdzāspastāvēšanu un kuru raksturo vērtējuma atskaites punktu daudzveidība. Izstāde ir bijusi eksponēta 2009. gadā Venēcijas Modernās mākslas muzejā Palazzo Ca’Pesaro 53. Venēcijas mākslas biennāles ietvaros.


Braco Dimitrijeviču uzskata par vienu no konceptuālās mākslas aizsācējiem. Jau 1963. gadā viņš realizēja savu pirmo konceptuālās mākslas projektu – no grīdas lupatas izveidoja Pasaules karogu kuģiem un laivām kā alternatīvu nacionālajiem karogiem, kuri jāmaina, iekuģojot valstij piederošajos ūdeņos.


1970. gados Dimitrijevičs uzsāka lielformāta fotogrāfiju sēriju „Ikdienas garāmgājējs” („Casual Passer-By”), kuras koncepcijas pamatā ir vēlme parādīt, ka ikviens no mums var būt tikpat nozīmīgs kā ievērojams politiķis vai mediju zvaigzne.


Braco Dimitrijeviča darbi ir eksponēti pasaules slavenākajos muzejos un mākslas galerijās, viņa personālizstādes organizētas Teita galerijā Londonā, Bernes Kunsthallē, Ludviga muzejā Ķelnē, Diseldorfas Kunsthallē, Modernās mākslas muzejā MUMOK Vīnē, Krievu muzejā Sanktpēterburgā, Xin-Dong Cheng laikmetīgās mākslas centrā Pekinā un Orsē muzejā Parīzē. Dimitrijeviča darbi ir bijuši iekļauti Kaseles „Dokumenta” 5., 6. un 9. skatē.


Mākslinieks ir bijis vairāku Venēcijas biennāļu dalībnieks, piedalījies Sanpaulu, Sidnejas, Havannas, Santafē un Kwangju biennālēs. Braco Dimitrijeviča „Ikdienas garāmgājējs” tika eksponēts Parīzē uz Pompidū centra (Centre Georges Pompidou) fasādes plašu ievērību guvušajā 1989. gada izstādē „Magiciens de la Terre”.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas