Noslēdzies mūzikas festivāls “Rīgas Ritmi 2022”Noslēdzies 22. starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāls “Rīgas Ritmi”. Tas norisinājās vairākās galvaspilsētas vietās no 29. jūnija līdz 2. jūlijam, kad Rīgā uzstājās džeza grandu supergrupa “Modern Standards Supergroup” ar Billy Cobham un Randy Brecker sastāvā, globālās mūzikas apvienība “Ayom” no Portugāles, amerikāņu dziedātājs Clark Beckham, grupa “Very Cool People” ar dziedātāju Paulu Saiju, britu dziedātājs, multiinstrumentālists Xantoné Blacq un citi kolorīti mākslinieki.

Spilgtākais festivāla brīdis bija “Modern Standards Supergroup” koncerts, kurā kopā uzstājās piecas pasaules džeza zvaigznes – bundzinieks Billy Cobham, trompetists Randy Brecker, saksofonists Bill Evans, pianists Niels Lan Doky un basists Linley Marthe. Lai arī mūsdienu pophitus džeza aranžējumos izpildošā projekta vadītājs ir godalgotais dāņu klavierģēnijs Niels Lan Doky, saprotami, ka visvairāk publiku piesaistīja tieši leģendārā bundzinieka Billy Cobham un ne mazāk leģendārā trompetista Randy Brecker viesošanās Latvijā. Supergrupas koncertu apmeklēja arī daudzi pašmāju mūziķi, ieskaitot Maestro Raimondu Paulu, Zigmaru Liepiņu, Aivaru Hermani un vēl citus, kuru vērtējums bija viennozīmīgs – visaugstākās klases džezs mūsu pašu festivālā “Rīgas Ritmi”.

“Katra uzstāšanās mums ir liels notikums,” uzsvēra Billy Cobham. “Īpaši pēc pandēmijas laika. Tādēļ vienmēr ir milzīgs prieks uzspēlēt tik skaistā vietā, tik atsaucīgai publikai.”

Par spilgtu skatuves šovu parūpējās starptautiskā globālās mūzikas apvienība “Ayom” no Portugāles, gan vizuāli, gan audiāli meistarīgi sajaucot kopā ietekmes no Brazīlijas, Āfrikas un Vidusjūras valstu muzikālajām tradīcijām. Kolorītākā grupas “Ayom” dalībniece ir tās vadītāja – vokāliste un perkusioniste Jabu Morales, kura koncerta beigās nodemonstrēja galvu reibinošus brazīļu frevo dejas stila trikus, bet uzstāšanās dienas rītā Latvijas Radio 1. studijā kopā ar kolēģiem sniedza arī ekspresīvu meistarklasi Latvijas mūzikas studentiem.

“Mēs vienmēr cenšamies atrast tiešu saikni ar publiku bez kaut kādām iedomātām robežām,” teica Jabu Morales. “Mums nevajag saprast vienu valodu. Pietiek sakonektēties caur mūziku un ritmu. Un šī sakonektēšanās vienmēr ir kaut kas maģisks. Bijām tiešām priecīgi uzstāties lieliskajai publikai Rīgā!”

Pārliecinošu koncertu festivālā “Rīgas Ritmi” sniedza arī amerikāņu dziedātājs un dziesmu autors Clark Beckham, kurš arīdzan bija viens no meistarklašu vadītājiem, un apliecināja savu talantu un skatuvisko harismu par visiem simts procentiem. Jau tradicionāli festivālā jaunu dziesmu programmu piedāvāja arī latviešu džezfanka grupa “Very Cool People”. Šoreiz kopā ar kopā ar jauno un daudzsološo dziedātāju Paulu Saiju.

Šie festivāla koncerti notika ainaviskajā Rīgas Doma dārzā, savukārt vēl viena skatuve bija izvietota citā lieliskā lokācijā – mākslas centrā “Noass” uz AB dambja. Tur darbojās džeza izdevniecības “Jersika Records” kūrētā skatuve “Jersika Stage”. Ar neparastiem, eksperimentālākiem priekšnesumiem skatītājus pārsteidza klavesīniste un klavicimbaliste Ieva Saliete un psihedēliskā džezroka apvienība “Psychosis Amoralis”, bet par lieliskai džeza un fanka ballītei pietuvinātāku atmosfēru parūpējās amerikāņu bundzinieks, konkursa “Riga Jazz Stage 2022” laureāts Domo Branch, “Hammond” ērģeļu pārvaldītājs Atis Andersons ar savu trio, neo-fusion grupa “Lupa”, kā arī ekspresīvais britu džeza, fanka un soulmūzikas dziedātājs un multiinstrumentālists Xantoné Blacq ar savu kvartetu.

“Mani visvairāk aizrāva tieši “Jersika Stage” koncerti, jo tā bija lieliska iespēja uzzināt vairāk tieši par Latvijas džeza skatuvi,” teica Polijas Radio 2 galvenās džeza programmas veidotājs Tomasz Gregorczyk. “Tāpat biju sajūsmā par enerģisko “Very Cool People” uzstāšanos.”

Festivāla oficiālie jam session kontrabasista Andra Gruntes trio vadībā norisinājās “Riga Jazz Lounge” bārā viesnīcā “Radisson Blu Latvija”. Tur notika arī lielisku itāļu mākslinieku koncerti, kuros uzstājās ģitārists Daniele Mammarella kopā ar latviešu kolēģi Reini Jauno, dziedātāja, “Riga Jazz Stage 2022” laureāte Valentina Fin un ģitārists Filippo Ieraci.

Festivāla programma tiks turpināta arī rudens sesijās “Art of Riga Jazz” Latvijas Radio 1. studijā. Jau zināms, ka 11. novembrī Rīgā uzstāsies spāņu dziedātāja un tromboniste Rita Payés. Plašāka informācija par festivālu pieejama mājas lapā rigasritmi.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas