Notiks dokumentālās filmas “Iļģuciema māsas” pirmizrādeOtrdien, 8. martā, plkst. 19:30 kinoteātrī “Splendid Palace” notiks aktrises un režisores Elitas Kļaviņas pilnmetrāžas dokumentālās filmas “Iļģuciema māsas” pirmizrāde.

Filmas darbība notiek Iļģuciema sieviešu cietumā, kur ieslodzītās sievietes, teātra studijā kopā ar profesionāliem aktieriem, iestudējot Čehova “Trīs māsas”, atklāj savus skaudros dzīvesstāstus un stāsta par cerībām un ilgām pēc cilvēcīgas attieksmes ārpus cietuma mūriem.

Latvijā no visiem cietumos ieslodzītajiem astoņi procenti ir sievietes, kuras savu ieslodzījuma laiku pavada Iļģuciema cietumā. Daļa no visiem sieviešu izdarītajiem noziegumiem ir saistīti ar ģimenē piedzīvotu vardarbību. Vardarbības pret sievieti procents Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropā. Likumi un normas, kas palīdzētu to risināt, Latvijā arvien tiek novilcināti vai izpildīti nepietiekami. Lai gan Eiropas Padomes konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu (Stambulas konvenciju) Latvija parakstīja jau 2016. gadā, tā arvien nav ratificēta. Politiķu, konservatīvo vērtību atbalstītāju starpā valda uzskats, ka Stambulas konvencija nav vajadzīga.

Filmas režisore Elita Kļaviņa: “Vardarbība pastāv tur, kur tiek ignorēts, piesmiets, nesadzirdēts cilvēks, un ir iespējama tad, kad zūd atskārsme par mūsu saistību uz šis planētas kā cilvēciskām būtnēm. Šodien Putina fašisms tam ir nežēlīgs atgādinājums. Latvijā vardarbība ģimenē ir viena no augstākajām Eiropā. Par ko gan tas liecina? Kā tas iespējams, ka vairāk nekā trīsdesmit gadus kopš neatkarības atgūšanas neesam varējuši to izskaust? Ceru, ka pēc šī šausminošā kara (un mēs jau zinām, ka Ukraina uzvarēs, tik sirdi žņaudz cena dzīvību izteiksmē, ko ukraiņi šobrīd maksā) mēs būsim pieauguši atklāsmei par cilvēku savstarpējo saistību un viens divi spēsim atrisināt arī tās valstisku iesaisti prasošās problēmas, kas līdz šim ir aizņēmušas gadu desmitus. Arī Stambulas konvencijas ratifikāciju, kas atlikta bailēs no viendzimuma laulībām. Vai tas nav šausminoši, ka mūsu sievietes var sist un izvarot, bet galvenais, – lai Latvijā nav geju pāru. Vai tam vispār ir saistība ar dzīvu cilvēku? Vai tās ir vecās totalitāras domāšanas sekas vai tomēr kāda jauna totalitārisma sākums? Tie ir mani jautājumi sabiedrībai, sev un institūcijām saistībā ar manu filmu “Iļģuciema māsas”. Taču filmā gan nekādas politikas nav. JRT aktieri Kaspars Znotiņš, Ivars Krasts, Ģirts Krūmiņš, Andis Strods un arī Zigurds Neimanis kopā ar Iļģuciema cietuma sievietēm, notiesātām par smagiem noziegumiem, kuru cēloņi meklējami tieši vardarbībā ģimenēs, kopīgi izspēlē humānista Čehova lugu “Trīs māsas”.”

“Iļģuciema māsas” ir iekļauta Starptautiskā dokumentālo filmu festivāla “ArtDocFest” Baltijas konkursa skates programmā, un tā būs festivāla noslēdzošā filma. Filmas treilleris - atvērt šeit.

Režisore Elita Kļaviņa skatītājiem jau pazīstama ar dokumentālo filmu “Zorjana Horobraja” (2019), kas bija viņas diplomdarbs, absolvējot Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālo filmu skolu, un ieguva Nacionālo kinobalvu “Lielais Kristaps 2019” kā Labākā Studentu filma.

Filmu veidojuši režisore Elita Kļaviņa; galvenā operatore Baiba Kļava; montāžas režisore Sandra Alksne; skaņu režisors Anrijs Krenbergs; komponists Kārlis Auzāns; producentes: Antra Gaile, Līga Gaisa, Elita Kļaviņa. Filma tapusi filmu studijā “Air Productions” sadarbībā ar Jauno Rīgas teātri, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes finansiālam atbalstam.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas