Ozolniekos aizliedz smēķēt uz lodžijām, balkoniem un pie atvērtiem logiem

Desmit latu sods turpmāk draudēs tiem Ozolnieku novada iedzīvotājiem, kas gribēs uzvilkt dūmu uz sava dzīvokļa lodžijas vai balkona. Tikpat liels sods pienāksies tiem, ko pašvaldības policisti būs pamanījuši kūpinām cigaretes pie atvērtiem savu dzīvokļu logiem, ziņo portāls ZZ.lv.

Tā otrdien vienbalsīgi nolēma Ozolnieku novada dome, visdrīzāk, kļūstot par pirmo pašvaldību valstī, kas iedzīvotājiem aizliegusi smēķēt pašu īpašumā. Deputāti debatēs aizrunājās tiktāl, ka sāka apspriest iespējas pīpmaņus sodīt, uzlejot tiem uz galvas spaini ūdens.

Veikt grozījumus Ozolnieku novada Domes saistošajos noteikumos par sabiedriskās kārtības uzturēšanu mudinājis novada iedzīvotājs Andis Arums, kurš Ozolniekos dzīvo nesen, bet Domes sēdē atzina, ka daudzdzīvokļu namā viņam traucē apakšējo dzīvokļu kaimiņu ieradums. «Kaimiņiem smēķējot uz balkona, manā dzīvoklī nāk saindēts gaiss,» viņš skaidroja deputātiem.

Gan viņš, gan pašvaldības juriste Genoveva Celma atsaucās uz vairākiem normatīvajiem aktiem, kas atļauj ierobežot smēķētāju brīvību. Dzīvokļa īpašuma likuma 9.pantā, kur uzskaitītas dzīvokļa īpašnieka tiesības, teikts – īpašniekam attiecībā uz dzīvokļa īpašumu ir pilnīgas varas tiesības, ciktāl dzīvokļa īpašnieku neierobežo likumi un ciktāl tas nerada traucējumus citiem dzīvokļu īpašniekiem.

Grozījumu iniciators minēja arī likumu Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu, kurā gan nav minēts aizliegums smēķēt dzīvoklī vai uz lodžijas, taču noteikts liegums piekūpināt koplietošanas telpas. Nesmēķētāju pusē, pēc viņa un juristes G.Celmas teiktā, ir arī Satversme, kas aizsargā jebkura Latvijas iedzīvotāja tiesības uz veselīgu vidi.

«Neesmu atradis nevienu likumu, kas ierobežotu domes tiesības pieņemt tādu lēmumu,» tā A.Arums mudināja deputātus rīkoties, lai aizsargātu iedzīvotājus, kas patlaban negribot kļuvuši par pasīvajiem smēķētājiem.

Deputāts Alfrēds Puriņš gan izteica šaubas par iespējām pieķert un sodīt pīpmaņus, tāpēc ierosināja kolēģus atļaut aizvainoto dzīvokļu iemītniekiem smēķētājiem «uz galvas uzliet spaini ūdens». Citi viņa kolēģi tik ekstrēmu priekšlikumu gan neatbalstīja.

Domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vīgants ierosināja grozījumu punktā noteikt, ka aizliegums attiecas tikai uz atvērtā tipa lodžiju un balkonu īpašniekiem, taču viņa ideja tika noraidīta, jo būšot grūti skaidroties, kura lodžija ir atklāta un kura – aizvērta – tipa.

Tāpat izskanēja norādes, ka jau patlaban pašvaldības policisti netiek galā ar tiem smēķētājiem, kas pārkāpj likumu, kurā noteikts aizliegums smēķēt daudzdzīvokļu namu koplietošanas telpās, piemēram, kāpņutelpās.

Grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos paredz aizliegt smēķēšanu daudzdzīvokļu māju balkonos, lodžijās, pa atvērtu logu un tuvāk par desmit metriem no ēkas. Par smēķēšanas ierobežojumu neievērošanu draud 10 latu naudas sods.

Avots: nra.lv


 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas