“Pacieties” Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna darbu izstāde


No 2012. gada 10. februāra līdz 18. martam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma mākslinieku Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna darbu izstāde „Pacieties”.


Izstāde sniedz skatītājiem iespēju vērienīgā formātā iepazīt vienu no Latvijas laikmetīgās mākslas šībrīža zīmīgākajām parādībām – mākslinieces Sarmītes Māliņas un fotogrāfa Kristapa Kalna radošo sadarbību, vienlaikus reprezentējot vizuālās mākslas procesa pēdējās dekādes būtisku sastāvdaļu.


Abi mākslinieki šo ekspozīciju raksturo kā ceļu uz zināmā atzīšanu. „Pārlaicīgā un ikdienišķā nepārtraukti satraucošas un nomierinošas mijiedarbības un līdzāspastāvēšanas apzināšanās. Tieksme pēc absolūtā miera un ideālās dzīves. Gremdēšanās pieredzē, kur zīmīga loma ne tikai pieaugušā pasaule reliktiem, bet arī bērnības košajai ikonogrāfijai. Tās galvenie tēli var būt jasmīnu krūma smarža, kaķēna ņaudēšana un uzticamā rotaļlieta. Ceļš uz mājām un koks tā līkumā kā zīme, norāde par drīzu mērķa sasniegšanu. Šie fragmenti, „dzīvās bildes” ir kaleidoskopa detaļas, kuru kopums rada atmiņu un zināšanu krāsaino pilnību. Katra individuālo „Balto grāmatu”.”


Gluži kā visi mākslinieku dueta radītie darbi, arī izstādi „Pacieties” caurvij jutekliski trausls stāsts, kura sižetiskā vadlīnija saprotama un nolasāma ikvienam pasaules iedzīvotājam. Jo, kā ne reizi vien teikuši viņi paši: „Vispersonīgākie stāsti patiesībā ir universāli”.


Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns ir viena no profesionāli un emocionāli spēcīgākajām autoru grupām, kas Latvijas mākslas ainā aktīvi darbojas pēdējā desmitgadē. Viņu radītajiem objektiem un instalācijām raksturīgs vērienīgums, idejiskā un sensitīvā daudzietilpība, izteiktas alkas pēc formālās perfekcijas. Abos autoros dziļi iesēdies pētnieka gēns, kas rosina izzināt ne tikai savu, bet arī skatītāju emociju un zināšanu pasauli, liekot pēdējiem sastapties ar hrestomātiskiem tēliem un parādībām neordinārās situācijās. Mākslu iespējams atrast visur, un gabaliņš ierāmētas īstenības kļūst par mākslu.


Mākslinieku radītie objekti un vides instalācijas saņēmuši ekspertu atzinību, tai skaitā 2008. gadā abu kopdarbs „Mīlestība nekad nebeidzas” saņēmis laikraksta „Diena” Gada balvu kultūrā un izvirzīts nozīmīgākajai mākslas balvai Latvijā – Purvīša balvai.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas