Pensionāriem liedz mēģināt šovā vinnēt 100 000 eiro

TV3 sestdienas vakaros no 1. oktobra izklaidē ar Latvijā vēl neredzētu šovu «Paņem 100 000... ja vari», kura formāts šobrīd iekarojis plašu skatītāju mīlestību visā pasaulē. Jaunajā šovā it kā pavisam viegli var tikt pie 100 000 eiro – tikai astoņas pareizas izvēles un desmit procenti no miljona rokās. Izrādās, ka viss nav tik vienkārši – pie šīs iespējas vēl ir jātiek.

Gatavo svētku raidījumam

Šova «Paņem 100 000... ja vari» dalībai saņemto pieteikumu skaits kopumā sasniedza gandrīz 2500. Tā kā šovā piedalās divi dalībnieki, saņemtas anketas no dažādu paaudžu un profesiju pārstāvjiem, un cilvēki lielākoties ir tuvi radinieki, draugi, kaimiņi vai kolēģi. Galvenais, lai savā starpā pēc tam nebūtu strīdu par naudas sadalījumu. Ar vērienīgo reklāmu (un, protams, summu) šovs ieinteresēja arī divus Latvijas Erudītu līgas biedrus – Ivaru Mauriņu un Ivaru Turovski. Aizpildījuši anketu, abi pensionāri gaidīja apstiprinošu atbildi dalībai šovā. Un to arī saņēma, izturot vēl divas neoficiālas pārbaudes kārtas. Šova veidotāji nolēma, ka abi kungi pelnījuši dalību Latvijas valsts neatkarības gadadienas svētku raidījumā, jo, ievācot informāciju sociālajos tīklos, noskaidrojuši, ka viņi būtu īstie kādam (varbūt lielajam?) laimestam. Lai skatītājiem un pašiem prieks! Saskaņots pat apģērbs – jābūt gaišos uzvalkos un Latvijas karoga krāsas kreklos, kam pieskaņota arī gaiša kaklasaite, kas atbilstu raidījuma tematikai. Turovskim šāda tērpa nebija, bet gaišās bikses un sarkanais krekls tika iegādāts, jo uz ierakstu jābūt solīdiem. Arī Mauriņš iegādājās attiecīgas krāsas kaklasaiti. «Mēs uz spēli gan nebraucam naudas dēļ, jo erudīti ir pirmām kārtām sportisti, kas savas zināšanas pārbauda dažādās prāta spēlēs. Un šī bija vēl viena iespēja mums sevi pārbaudīt,» »VZ« atklāja Mauriņš. Ar SIA «UgunsGrēks» 14. septembrī tika noslēgts spēles dalībnieka līgums. «Mūsu filmēšanās datums tika ierakstīts līgumā – izbraukšana uz Tallinu 12. oktobrī, kas bija trešdiena, pulksten sešos no rīta. Bet... Tā arī nekur neaizbraucām.»

 

Šova rīkotāji piekrāpj seniorus

Ikšķilietim Ivaram Mauriņam, kas piedalījies gandrīz visās Latvijā rīkotajās prāta spēlēs, paziņas ir teju gandrīz visos erudītu raidījumos. Tie ir arī Tallinā, kur norit šova filmēšana. «Tā kā savam braucienam uz kaimiņvalsti gatavojāmies tikai trešdienā, bet aktīva raidījuma filmēšana notika jau no pirmdienas, tad man zvana un saka, ka pirmdienas vakarā ir vinnēti aptuveni 45 000 eiro. Nu tas nekas, prieks par dalībniekiem, kas vinnējuši šīs spēles pirmo naudiņu. Esmu pavisam mierīgs, jo mums viss vēl priekšā. Taču otrdienas vakarā pulksten 19.10 zvana no TV3 – filmēšana atcelta. Kā, kāpēc?! Un te nu man tiek ar visneskaidrākajiem dzejas darbiem klāstīts par raidījuma koncepcijas maiņu un vēl kaut ko.» Uz jautājumu, vai tad trešdien uz filmēšanos neviens nebrauc, saņemta atbilde, ka nebrauc tikai viņu duets. Un tad viens zvans no Tallinas atver acis pavisam plaši, jo, izrādās, ka arī otrdien ir vinnēta gandrīz tāda pati summa kā pirmdien... Par to SIA «UgunsGrēks» darbinieki esot paniski skraidījuši apkārt un teikuši, ka laikam esot izputināti. Arī «nelaimīgajā» trešdienā, kad bija jāspēlē Ivaru duetam, vēl divi pāri vinnējuši katrs pa pieciem tūkstošiem, tā kā balvu fonds ar 100 000 eiro laikam izsmelts sauss...

 

Kompromiss no džentlmeņu puses

Tā kā kontaktēšanās bijusi tieši ar Ivaru Mauriņu, tad no viņa arī nācis korekts priekšlikums TV3 ļaudīm: «Jūs atbrauciet tajā trešdienā mājās – atpūtieties, izgulieties, un ceturtdien es gaidu jūsu zvanu.»

«To gan līdz ceturtdienas pusdienlaikam nesaņēmu un piezvanīju pats. Uzdevu tikai vienu jautājumu – kur šajā pasākumā ir mūsu vaina? Uz ko saņēmu atbildi – jūsu vainas nav! Tad kur ir problēma – prasu? Soli pa solītim, vārdu pa vārdam nonācu pie tā paša secinājuma, ka spēlei naudas vairs nav. Skaidri un gaiši to, protams, nepateica, bet, kad pateicu, ka zinu par pirmdienas, otrdienas un trešdienas vinnestiem, tad klausules otrā galā sekoja dziļdomīgs klusums...» Turpinot sarunu ar TV3 pārstāvi, Mauriņš iestājās ne tikai par savu aizvainojumu, bet arī par drauga un komandas biedra pārdzīvoto: «Jūs mūs uzaicinājāt, jūs lūdzāt attiecīgi saģērbties. Manam kolēģim ir izdevumi, man arī kaut kādi – bez morālā aspekta arī civiltiesiski jautājumi ir aizskarti. Jūs mūs gatavojāt svētku raidījumam, acīmredzot pieļaujot, ka esam nopietni cilvēki, kuri neķiķinātu (kā viens otrs spēles dalībnieks) pie katra jautājuma, atbildētu uz jautājumiem, vārdu sakot – normāli spēlētu. Un pārrunās bijāt pārliecināti, ka mēs to varēsim. Mums gan būtu jāatbild uz astoņiem jautājumiem un tiekot kaut līdz šim pēdējam – arī tur varējām kļūdīties un zaudēt visu.» Mauriņš un Turovskis vēl bija gatavi piedot arī šo pārpratumu, ja tiktu uzaicināti uz filmēšanos nākamajā ierakstu sērijā pēc nedēļas – piektdien, 21. oktobrī. «Mēs esam džentlmeņi, tāpēc piedāvājam kompromisu, un, ja jūs arī būsiet tik korekti, tad 21. oktobrī tiksimies,» telefona sarunu beidzis Mauriņš.

 

Gatavojas uzvarai tiesā

Noslēgtajā līgumā ir minēts, ka tikai nepārvaramā vara ir par pamatu, lai nenotiktu ieraksts. Zināms bija arī tas, ka zemestrīce vai jūras iziešana no krastiem nebija ne Latvijā, ne Igaunijā, bet abu Ivaru ieraksts tika atteikts arī 21. oktobrī... Producenti piedāvājuši filmēšanos pārcelt uz pavasari. Uz to Mauriņš ironiski atbildējis: «Jūs pat nebijāt tik gudri, lai mūs uzaicinātu 21. oktobrī un izdarītos tā: aizvest, visu dienu novārdzināt un atvest atpakaļ, kaut kādu tehnisku iemeslu dēļ ierakstu neveicot. Jūs laikam tik paniski no mums bīstaties, ka pat tik švaku teātri nevarējāt nospēlēt. Un ja tā, tad jūsu projekts naudas trūkuma dēļ līdz pavasarim diez vai izvilks.»

Ar 2009. gada 1. jūliju stājās spēkā grozījumi pabalstu izmaksas likumā, kas noteica pensijas samazināšanu strādājošajiem, un jurists Mauriņš bija viens no pirmajiem, kas iesniedza sūdzību Satversmes tiesā ar prasību šo likumu atzīt par nelikumīgu un atdot pensionāriem neizmaksātās pensijas. Satversmes tiesa atzina, ka Mauriņam taisnība, un visi pensionāri saņēma nelikumīgi ieturētās pensijas. Tagad savu zināšanu un lielā aizvainojuma dēļ abi kungi ir nolēmuši pret SIA «UgunsGrēku» (valdes priekšsēdētāja Baiba Saleniece) un TV3 šovu «Paņem 100 000... ja vari» sniegt prasību tiesā par visiem 100 000 eiro. «Jo mēs varējām paņemt tos simt tūkstošus, un pie lielas veiksmes varbūt būtu paņēmuši. Neizslēdzam arī iespēju, ka varējām palikt uz nulles pēdējā jautājumā. Jo tur ir 50/50 – vai nu uz vienu bedrīti vai otru, ja vinnējam, tad vinnējam, ja zaudējam, zaudējam. Bet jebkurā gadījumā tā ar mums izrīkoties nedrīkstēja, jo noslēgtais līgums ir un paliek līgums,» norāda Mauriņš.

 

Nekas akmenī nav kalts

Šova pārstāvju komentāri gan ir visai dīvaini. »VZ« sazinoties ar Baibu Salenieci, lai uzzinātu jaunā šova plānoto mūža ilgumu, noskaidrojās tikai tas, ka vismaz vienu sezonu šo spēli varēs vērot zilajos ekrānos. «Spēle ir paredzēta vismaz divas sezonas, bet kas būs tālāk ar projektu, pateikt es to nevaru,» teica Saleniece. Uzzinot par iespējamiem tiesu draudiem, viņa vien nosmējās, ka «kā kungi ir nolēmuši, tā ir», un par to, kāpēc ir lauzts līgums ar abiem kungiem, aicināja kontaktēties ar telekompāniju. »VZ« sazinājās ar TV3 pārstāvi Martu Zandersoni. «Producentiem ir brīva izvēle, atsaukt vai atteikt dalību noteiktā datumā, vai to pārcelt. Viņiem nav pienākums paņemt visus atlases dalībniekus, kā arī ir vairāki «soļi», kā tiec pie iespējas, ka izvēlas tevi. Pat tiešajā ēterā var viss mainīties, un akmenī nekas nav kalts,» norādīja Zandersone.

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas