Pirmo reizi latviešu filma iekļauta prestižajā Kannu kinofestivāla “Directors’ Fortnight” skatēLatvijas, Lietuvas, Beļģijas un Francijas kopdarba rezultātā tapusī Jura Kursieša psiholoģiskā drāma “Oļegs”, kas vēsta par jauna vīrieša cerībām un cīņu par labāku dzīvi, 23. aprīlī izvirzīta prestižā Kannu kinofestivāla “Directors’ Fortnight” skatei un dalībai festivālā. Tādējādi “Oļegs” guvis iespēju kļūt par vien trešo pilnmetrāžas spēlfilmu Latvijas vēsturē, kas piedalījusies Kannu filmu festivālā. Savu Latvijas pirmizrādi filma piedzīvos 4. oktobrī.

“Directors’ Fortnight”, dibināta 1969. gadā, ir neatkarīga Kannu kinofestivāla sadaļa. Šis ir festivāls, kas nevienam kino mīlim vai zinātājam neraisa papildus jautājumus un dažkārt tiek pielīdzināts pat Eiropas “Oskariem”. Līdz šim Latviju festivālā pārstāvējušas divas pilnmetrāžas spēlfilmas – 1998. gadā Eiropas kinokritiķi atzinīgi novērtēja Lailas Pakalniņas spēlfilmu “Kurpe”, savukārt pērn, 2018. gadā, par Kannu kino klasiku tika atzīta Ronalda Kalniņa filma “Četri balti krekli”.

Filmas "Oļegs" pamatā ir patiess stāsts par Latvijas nepilsoni, pēc profesijas miesnieku, kurš devies labākas dzīves meklējumos – strādāt gaļas kombinātā Beļģijā. Pavisam drīz galvenais varonis nokļūst bezcerīgā situācijā, jo viņa dzīvi sāk kontrolēt poļu noziedznieku banda. Psiholoģiskā spriedze spiež galveno varoni pieņemt lēmumu par bēgšanu, kas sākumā šķiet neiespējama.

Galveno lomu filmā atveido Lietuvas jaunais talants Valentin Novopolskij. Otrā plāna lomas atveido tādi starptautisku atzinību ieguvuši poļu aktieri kā Dawid Ogrodnik, Anna Prochniak un Adam Szyszkowski. Dawid Ogrodnik ir atveidojis vienu no galvenajām lomām Oskara apbalvotajā filmā "Ida”, savukārt Anna Prochniak ir viena no galveno lomu atveidotājām filmā "The Innocents", kas tikusi nominēta prestižajai Cēzara balvai Francijā. Filmā līdzās zvaigžņotajam sastāvam būs redzami arī Guna Zariņa, Edgars Samītis, Jurijs Djakonovs un citi Latvijā atpazīstami aktieri. Radošajā komandā Latviju pārstāv arī producentu komanda Tasse Film (producentes Aija Bērziņa un Alise Ģelze), kas kopš tās dibināšanas 2011. gadā producējusi daudzas starptautiski atzītas un apbalvotas filmas, tostarp "Es esmu šeit", "Paradīze 89" un "Ar putām uz lūpām". Savukārt filmas māksliniece ir Laura Dišlere, kas tikko nominēta Grieķijā kā labāka filmas māksliniece filmai "Klusa Upe" režisors (Angelos Frantzis).

Filmas “Oļegs” režisors Juris Kursietis guvis atzinību jau iepriekš – viņa pirmā pilnmetrāžas spēlfilma "Modris" (2014) pirmizrādi piedzīvoja prestižā Toronto filmu festivāla oficiālajā izlasē (Kanāda), savukārt San Sebastian filmu festivālā (Spānija) Juris Kursietis guvis žūrijas atzinību kā labākais jaunais režisors.

“Directors’ Fortnight” ir 1969. gadā dibināta Kannu kinofestivāla sadaļa, kuras pamatā ir ideja izcelt jaunos nozares talantus, novērtēt un svinēt talantīgu režisoru spējas un veikumu, kā arī veicināt demokrātiju filmu industrijā. Starptautiska žūrija ik gadu izvērtē filmas, īpaši izceļot un novērtējot izteiksmes brīvību un drosmīgas stāstu izvēles. Starp šogad festivālam izvēlētajām filmām Latvijas vārds parādās ne tikai “Oļega” titros, bet arī režisora J.P Valkeapaa filmā “Dogs Don’t Wear Pants”, kurā līdztekus Somijas radošajai komandai un kompānijai "Helsinki Filmi", producēšanā piedalījusies arī “Tasse Film”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas