Poļu mazurkas un Vidzemes Ieviņas vienā koncertā



Piektdien, 30. martā plkst. 18.00 notiks Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas klases studentu Oskara Patjanko un Diānas Dreimanes diplomeksāmena koncerts „Divas tradīcijas”.

Šajā koncertā būs iespēja dzirdēt divas spilgtas mūzikas tradīcijas – Polijas Mazovijas reģiona tradicionālo deju mūziku un Vidzemes instrumentālo mūziku, ko izpildīja ar īpašu ermoņiku modeli, tautā sauktu par ieviņām.

Etnomuzikoloģijas klase Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā darbojas jau sesto gadu un šogad notiks jau trešais šīs studiju programmas bakalaurantu izlaidums. Mācību procesā studenti apgūst gan tradicionālo etnomuzikoloģiju un veic pētniecisko darbu, gan arī apgūst tradicionālo dziedāšanu un instrumentu spēli. Beidzot akadēmiju, katram studentam ir jāizveido diplomkoncerta programma par tradicionālo mūziku. Jau iepriekšējos gados koncertprogrammas raksturojās ar kvalitatīvām un informatīvām tradicionālās mūzikas interpretācijām.

Šodien, 30. martā plkst. 18.00 JVLMA LMT koncertzālē būs iespēja dzirdēt koncertu „Divas Tradīcijas”. Koncerta pirmā daļa tiks veltīta Vidzemē izplatītākajam ermoņiku modelim – ieviņām. Ermoņikas Latvijā ienāca 19. gadsimta vidū, un līdz pat 20. gadsimta vidum tās bija moderns un ļoti izplatīts mūzikas instruments. Pasaulē ir daudz dažādu ermoņiku modeļu, tomēr Vidzemē noteicoši dominēja tikai viens ermoņiku veids, ko dēvēja latviešu mūzikas instrumentu meistara Augusta Ieviņa vārdā. Mūsdienās šādas ermoņikas ir gandrīz pilnībā aizmirstas, tādējādi Oskara Patjanko koncertprogramma piedāvā vienreizēju iespēju dzirdēt gan seno instrumentu skaņu dažādos tradicionālos ansambļu sastāvos, gan arī daudz aizmirstu ermoņiku melodiju, ko Oskars ieskaņojis lauka pētījumos Vidzemē.

Koncerta otrajā daļā Diāna Dreimane atskaņos un stāstīs par Polijas Mazovijas reģiona tradicionāo deju mūziku. Šī mūzika mūsdienu klausītājam varētu šķist ļoti nepierasta un īpaša, jo tā nebalstās uz pieņemtajām harmonijas normām, tā ir raksturīga ar brīvi mainīgu ritmu un ļoti izteiktu variēšanu. Agrāk Polijā šāda mūzika skanēja kāzās, kā pavadījums poļu tautas dejām oberekiem un mazurkām. Nereti muzikantiem bija jāspēlē pat diennakti bez lielām pauzēm, līdz ar to muzikanti attīstīja lielas improvizēšanas un variēšanas spējas. Koncertā dzirdēsiet poļu mūziku izpildītu gan solo vijolei, gan tradicionālos ansambļu tipos, vijolniekam saspēlējoties ar basi, bungām un ermoņikām.

Ieeja koncertā bez maksas.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas