“Rīga 2014” notikums: opera par leģendāro Mihaila Tāla šaha partiju


Trešdien, 12. martā, Latvijas Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos opera „Mihails un Mihails spēlē šahu”. Šī opera ir absolūts jaundarbs, kas tapis kā „Rīga 2014” programmas notikums.


Režisors Viesturs Meikšāns izrādi veidojis kā izglītojošu lekciju – ar vēsturiskiem videomateriāliem, paskaidrojumiem, ar šaha ekspertu palīdzību analizējot spēles stratēģiju. Stāsts ir par divu sāncenšu un šaha spēles ģēniju satikšanos, un vienu izšķirošo gājienu ar bandinieku, kas tobrīd 24 veco rīdzinieku Mihailu Tālu padarīja par pasaules čempionu.


„„Mihails un Mihails spēlē šahu” ir Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas īpašais projekts, - prāta un intuīcijas spēle šahs ļauj skatīties pagātnē un saredzēt šodienas likumsakarības. Vai esat dzirdējuši par pārvaldāmā haosa teoriju? Saka, ka tā esot 21.gadsimta politika. Neloģisks solis, kas sajauc visus pretinieka plānus, liekot viņam kļūdīties. Pirmais to sāka pielietot Tāls - šaha radošais ģēnijs no Rīgas!” akcentē „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Dzintara ādere” kuratore Vita Timermane-Moora.


Jaunā latviešu komponista Kristapa Pētersona operā darbosies 32 dalībnieki - tik, cik figūru piedalās vienā šaha spēlē un divi diriģenti, jo arī komandas būs divas – baltā un melnā. Operas muzikālā dramaturģija balstīta sensacionālo šaha partiju, kas tika izspēlēta 1960. gada pasaules čempionātā Maskavā. Tajā M Tāls pieveica šķietami neuzvaramo padomju tautas šaha spēles elku Mihailu Botviņiku.


Pagājušā gadsimta 60 – tajos gados šaha popularitāte bija visaugstākā. Tajā bija tāda pati līdzi jušana kā hokejā šodien. Pēc katra gājiena publika cēlās kājās, auroja un kliedza. Arī izrādes laikā skatītāji ir aicināti darīt prieku Mihailam Tālam un paust dzirdami savu reakciju.


Operas „Mihails un Mihails spēlē šahu” radošajā komandā ir spilgti jaunās paaudzes latviešu mākslinieki, kuri guvuši panākumus arī starptautiskā mērogā – diriģents Ainārs Rubiķis, Londonā rezidējošais latviešu horeogrāfs Kirils Burlovs, režisors Viesturs Meikšāns, scenogrāfs Reinis Suhanovs un franču videomākslinieks Karloss Frenklins (Carlos Franklin). Libretu par šaha spēles spriedzi starp diviem meistariem rakstījis dzejnieks, tekstgrupas „Orbīta” dalībnieks Sergejs Timofejevs. Opera iestudēta krievu valodā.


Izrādes Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē būs 12., 13. un 21. martā, 23. maijā, 7. un 10. jūnijā.


Biļetes nopērkamas operas kasē un „Biļešu Paradīzes” tirdzniecības vietās.


 


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas