Rīgā atklās vērienīgāko Igaunijas laikmetīgās mākslas izstādi


8.novembrī Rīgas Mākslas Telpas Lielajā zālē atklās Igaunijas mākslinieku grupas jubilejas izstādi "Kursi koolkond - Kursi skola". Pēdējo gadu laikā Latvijā vērienīgākajā igauņu laikmetīgās mākslas izstādē būs skatāmi deviņu mākslinieku grupas Kursi skola darbi.


Grupas māksliniekus vieno 25 gadus ilga sadarbība, katru gadu rīkojot kopizstādes Igaunijā un ārvalstīs.
Igaunijā bieži runā, ka mistiskā Kursi skola ir sagrāvusi uz metropoli centrēto mākslas modeli. Ilgu laiku kursieši tika uzskatīti par zināmā mērā trakajiem, kas gadskārtējos Kursi stila almanahos ar māksliniekiem piemītošo parodējošo, brīžiem pat dzēlīgo toni, uzkurināja pretsparu oficiālajai mākslai.


Igauņu mākslinieku grupa tika dibināta 1988. gada 28.aprīlī, kad četri jauni mākslinieki no Tartu Pēters Alliks, Alberts Gulks, Ilmārs Krūsamē un Prīts Pangseps apvienojās, lai nostātos opozīcijā Tallinai kā mākslas centram. Grupas nosaukums tika aizgūts no neliela ciemata Kursi, kas atrodas starp Tartu un Tallinu, apmēram 40 km no Tartu.


Pirms 25 gadiem, kad radās Kursi skola, grupas dalībnieki publiski ironizēja un dēvēja sevi par provinciāliem māksliniekiem. Mūsdienās no Kursi skolas nāk gan biennāļu mākslinieki, gan valsts mākslas balvu laureāti, gan Igaunijas mākslas institūciju vadītāji un priekšsēdētāji.


"Par spīti nemanāmai saplūšanai ar lielo mākslu, šī grupa joprojām turas kopā, un arī konfrontācija ar oficiālo mākslu ir nedaudz izplūdusi. Saskaņā ar labi zināmo Herberta Rīda apgalvojumu, ka mākslinieku grupas turas kopā aptuveni četrus piecus gadus, kursieši ir pārspējuši visus rekordus. Viens no iemesliem varētu būt tas, ka te mēs nevaram runāt par skolu tās ierastajā izpratnē. Kursi skola ir ievērojamu personību skola," tā kursiešus un viņu darbus raksturo kritiķis un mākslas zinātnieks Ants Juske.


Izstāde Rīgas Mākslas telpā būs skatāma līdz 2014.gada 12.janvārim.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas