Rīgā uzstāsies neatkarīgā mūziķe no Portlendas Līza Harisa jeb Grouper

13. martā Rīgā, Anglikāņu baznīcā, savas tūres Violet Replacement ietvaros uzstāsies neatkarīgā mūziķe Līza Harisa no Portlendas, ASV, labāk pazīstama ar pseidonīmu Grouper.

Viņas mūziku raksturo gan dream pop liegās skaņas, gan īpaša mīlestība pret sapņainām un citpasaulīgām skaņu vidēm, kas ļauj viņas mūzikai ceļot no saldi ēteriskām indie balādēm līdz viegli trokšņainiem, smeldzīgi nervoziem skaņu sapņiem.

Grouper mūziku ir viegli pielīdzināt tādu mākslinieku kā Cocteau Twins vai EMA daiļradei, taču Harisas labpatika pret ambientiem shoegaze noskaņojumiem un skaistā, tīrā balss nostāda pašas daiļradi žanrā, ko žurnāls The Wire apzīmējis kā mordant ambient song. 2008. gadā portāls pitchfork.com nosauca Grouper albumu Dragging a Dead Deer Up a Hill par vienu no 50 gada labākajiem ierakstiem.



2011. gadā Grouper izdeva albumu ‘’AIA’’ divās daļās, proti, platēs ‘’Alien Observer’’ un ‘’’’. Abi tematiski līdzīgie ieraksti izpelnījušies labas kritiķu atsauksmes, un par vienu no to galvenajiem nopelniem izdevumu sakarā tikusi nosaukta Harisas spēja apvienot narkotiski apdullinošu skaņu dreifēšanu ar izteiktu dziesminieces talantu. Tāpat albumu recenzijā iepriekš minētais portāls pitchfork.com raksta, ka Grouper mūzikai piemīt mūsdienās reti sastopama īpašība ‘’klausītāju vest tālos ceļojumos’’.

Vārds Grouper cēlies no sektas, kurai piederējuši viņas vecāki – Group jeb Grupa, kas ir bijusi ezotēriska kristiešu kopiena. Sektas locekļiem bija raksturīgi mainīties ar bērniem un Līza auga izolēta dziļos laukos lielā īpašumā Ziemeļkalifornijas kalnos, reti sastopoties ar saviem īstajiem brāļiem un māsām. “Īpašumā bija ezeri, kūtis, kazas un mežs, kuram gāja cauri takas. Mums, bērniem, tika dota pilnīga brīvība – nebija rutīnu, tā kā mēs pavadījām stundas, skraidot apkārt nepieskatīti. Tā bija maģiska vieta bērniem.”

“Grupa, kurai mani vecāki piederēja, daudz ietekmējās no gnostiskās kristietības. Un kā bērns es arī pamanīju, ka viņi bija pret Rietumu popkultūru.” Grupas estētiskās vērtības – dari pats jeb DIY kultūra, rokdarbi masu ražojumu vietā, arī turpina ietekmēt Grouper daiļradi.

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas