Rīgas cirks atgriežas vēsturiskajā ēkā Merķeļa ielā un izziņo jaunas izrādesLīdz ar Rīgas cirka vēsturiskās ēkas pārbūves pirmās kārtas noslēgšanos Rīgas cirks atgriežas savās telpās Merķeļa ielā 4. Pirmajā pārbūves kārtā veikti energoefektivitātes darbi, uzlabota ēkas integrācija pilsētvidē, kā arī vēsturiskā arēna atjaunota un pielāgota mūsdienu drošības un mākslinieciskajām prasībām. Jau drīzumā cirka ēkā atsāksies cirka un teātra izrādes, kā arī dažādi citi pasākumi.

Latvijas Republikas Kultūras ministrs Nauris Puntulis: ”Latvijas kultūrtelpa ar Rīgas cirka atjaunotni iegūs jaunu, kvalitatīvu un unikālu objektu, kuram raksturīga cieņpilna uzmanība pret vēsturiskajām detaļām un projekta pirmajā kārtā paveiktais ļaus gan skatītājam, gan arī Rīgas cirkum atgriezties ēkā. Vienlaicīgi jāatzīmē, ka tas, ko redzam un baudām šodien ir labs un ilgi gaidīts sākums, jo darbi Rīgas cirka ēkā turpināsies.”

Rīgas cirka valdes locekle Māra Pāvula uzsver atjaunotās cirka arēnas nozīmīgumu starptautiskā mērogā: “Rīgas cirka atgriešanās mājās ir vēsturisks pavērsiens cirka mākslas attīstībā, kas ļaus mums iezīmēt Latviju kā šī žanra centru ne tikai Baltijas, bet arī Eiropas mērogā. Šobrīd ir paveikti pirmās būvniecības kārtas darbi, un nākamā gada laikā tiks veikta arēnas tehniskā aprīkošana un transformējamu tribīņu izbūve. Pārbūves nozīmīgākais ieguvums būs multifunkcionāla, mūsdienu prasībām atbilstoša un tieši cirka mākslas vajadzībām veidota arēna.”

Arhitektu biroja NRJA (No Rules, just Architecture) pārstāvis, viens no cirka ēkas pārbūves projekta autoriem Uldis Lukševics: “Cirka dibinātājs Alberts Salamonskis, 19. gs. beigās būvējot ēku, pielietoja dažādas neparastas būvniecības metodes. Turpinot viņa tradīciju, mēs kopā ar būvniekiem esam radījuši neparastu pasaules mērogā unikālu pilnkoka kupola konstrukciju, kas ir spējīga uzņemt gan konstruktīvās slodzes, gan ļoti nopietnas slodzes, ko radīs dažādie cirka izrāžu scenāriji. Salamonska konstrukcijas noturējās 130 gadus. Saules mūžu mūsējām! Lielākais izaicinājums šajā objektā – vienlaicīgi ar siltināšanas projekta īstenošanu, paveikt fundamentālas lietas Cirka ēkas pārbūvē, kas jau tagad nodrošina arēnas funkcionēšanu un pie kurām vairs nebūs jāatgriežas, secīgi īstenojot nākamās plānotās pārbūves kārtas.”

Ģenerāluzņēmēja PS “AIDACO GROUP” vadītājs Valdis Koks pauž gandarījumu par veiksmīgi realizēto projektu: “Esam iekļāvušies plānotajā termiņā. Liels paldies visiem būvniecības dalībniekiem par konstruktīvo sadarbību šī projekta realizācijā.”

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers min, ka renovētā arēna dod iespēju uz Latviju atvest tehniski sarežģītas izrādes, kas citādi nebūtu parādāmas. Tāpat Mārtiņš norāda, ka 2023. gada sezona uzskatāma par iesildīšanās sezonu: “Kamēr vēl nebūs tribīņu un arēna nebūs pilnībā iekārtota, tiks aicinātas izrādes, kuras pielāgojamas esošajai situācijai: “Ir izrādes, kas brauc ar savām tribīnēm, ir izrādes, kurās paredzēta skatītāju pārvietošanās pa telpu – cirks ir brīnums, un dažādus nestandarta risinājumus.”

Sākot ar decembra vidu, Rīgas cirkā atsākas dažādi kultūras pasākumi. Decembrī un janvārī Rīgas cirks un teātra trupas “Kvadrifrons” aicina uz Ziemassvētku eglīti visai ģimenei.

Savukārt 2023. gada pavasarī Rīgas cirkā gaidāmas pirmās cirka viesizrādes. 9.–11. martā cirkā uzstāsies pasaulē pazīstamais žonglieris Vess Pedens (Wes Peden, ASV, Zviedrija, UK) ar amerikāņu kalniņu iedvesmoto izrādi “Rollercoaster”, kas ieturēta ultramodernā panku un popkultūras estētikā. Milzīgu piepūšamu struktūru ieskauts un elektriskās mūzikas pavadījumā mākslinieks izpilda neticami sarežģītus oriģinālžonglēšanas trikus. Izrāde paredzēta, sākot no skolas vecuma.

No 30. marta līdz 1. aprīlim Rīgā viesosies Familiar Faces (Beļģija) izrāde “Surface” – slidošanu bez slidām atgādinoša pāru akrobātika uz ūdens klātas virsmas. Izrāde reflektē par mūsdienu cilvēka attiecībām ar dabu.

20.–22.aprīlī cirka arēnā būs skatāma Francijas apvienības Cirkvost izrāde sagatavotai publikai “A-Tripik” (Francija) – provokatīva, kultūrkodiem un mitoloģiskām atsaucēm piepildīta izrāde, kas sagriež pasauli kājām gaisā.

Savukārt maijā cirkā būs skatāma enerģiska un inovatīva Latvijas-Norvēģijas cirka mākslinieku kopprojekta “Cirks klimatam” izrāde, kas tapusi kā rezultāts tāda paša nosaukuma mākslas aktīvisma projektam, kurā vairāk nekā gada garumā iesaistījušies jaunieši no visas Latvijas. “Cirks kllimatam” projekta un izrādes realizācijai, kas aizsākās 2022. gada pavasarī, nozīmīgs bijis EEZ grantu, kā arī Latvijas valsts finansiālais atbalsts.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas