“Rīgas Festivālā” uzstāsies Jānis Šipkēvics un Reinis ZariņšVSIA “Latvijas Koncerti” aicina izbaudīt koncertprogrammu “Jānis Šipkēvics un Reinis Zariņš. Latvieši” 9. jūnija vakarā Dzintaru koncertzālē.

Ar aizraujošu un neparastu koncertprogrammu uzstāsies dziedātājs, mūzikas un tekstu autors, producents Jānis Šipkēvics un starptautiski atzītais, virtuozais latviešu pianists Reinis Zariņš. Programmā Jāņa Šipkēvica oriģinālmūzika, Artura Maskata dziesmas ar Jāņa Šipkēvica vārdiem un Andra Dzenīša cikls balsij un klavierēm “Baltas dziesmas” pasaules pirmatskaņojums. Bendžamina Britena “Otrā kantikla” izpildījumā uz skatuves kāps dziedātājs un diriģents Mārtiņš Klišāns.

Koncertprogrammas “Jānis Šipkēvics un Reinis Zariņš. Latvieši” lielā intriga ir vairākkārtējā Lielās mūzikas balvas laureāta Andra Dzenīša apjomīgais cikls “Baltas dziesmas”.

”Kā komponists vienmēr esmu bijis apveltīts ar azartu meklēt, eksperimentēt, pārbaudīt, mainīties, iekļaut vai atmest. 2021. gada nogalē radīju nelielu klavieru miniatūru “Drosme”, kā drosmi izprotot spēju pašattīrīties, atmest lieko, skaņās un noskaņās paturot tikai pašu sev būtiskāko. Nedaudz vēlāk radās iecere veidot veselu skaņdarbu programmu, kurā valdītu meditatīva, iekšēji mierinoša skaņu vide. Klusībā vēlējos šajā iecerē dalīties ar diviem man tuviem māksliniekiem, kuri, manuprāt, gan muzikāli gan cilvēcīgi spētu iemiesot šo, iztēloto pasauli. Ar Reini Zariņu esmu jau ļoti tuvu un svarīgi sadarbojies, ar Jāni Šipkēvicu vienmēr esmu vēlējies to darīt, ilgstoši esmu meklējis tam konkrētu iemeslu un iespēju. Nu tas ir radies. Vajadzība pēc mierinošas, patvērumu sniedzošas mūzikas, kas līdzinātos siltam, ļoti tuvi personiskam apskāvienam, vēl vairāk pastiprinājās, sākoties sarežģītajiem politiskajiem notikumiem,” Andris Dzenītis par ciklu “Baltas dziesmas”.

Koncertā skanēs arī Artura Maskata dziesmas ar Jāņa Šipkēvica vārdiem un britu ģēnija Bendžamina Britena vokālā kamermūzika, stāstā par Abrahamu un Īzaku no “Otrā kantikla” māksliniekiem uz skatuves pievienosies dziedātājs un diriģents Mārtiņš Klišāns.

Jānis Šipkēvics – dziedātājs, mūzikas un tekstu autors, producents. Grupas “Instrumenti” līdzdibinātājs, divpadsmit mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons” ieguvējs. Izveidojis eksperimentālās mūzikas projektu Shipsea, savulaik arī a cappella grupas “Cosmos” dalībnieks un līdzveidotājs. Uzstājies festivālos ASV, Eiropā un Japānā, koncertējis ASV, Francijā, Krievijā, Lielbritānijā, Skandināvijā, Vācijā. Bijis iesildītājs tādām pasaules zvaigznēm kā Bjorka, “Whale Watching Tour”, “Depeche Mode”. Sadarbojies ar Gidonu Krēmeru un orķestri “Kremerata Baltica”.

Reinis Zariņš - viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, spožs solists un prasmīgs kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu autors.

Reinis Zariņš ir četrkārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (2011, 2013, 2015, 2020) un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks. Piedalījies daudzos prestižos festivālos: Lucernas festivālā, Kremerata Baltica festivālā, Bātas, Norfolkas un Jaunskotijas starptautiskajos mūzikas festivālos. Viņš muzicējis pasaules labākajās koncertzālēs — Amsterdamas Concertgebouw, Ņujorkas Kārnegī Veila zālē, Londonas Vigmora zālē, Maskavas Čaikovska zālē.

2023. gads solās būt bagāts ar sadarbībām: līdzās vairākām solokoncertu programmām Reinim paredzamas tikšanās ar Lietuvas Kamerorķestri, Trio Palladio, čellistu Metjū Bārliju, gleznotāju Marilēnu Šiltkampu, akordeonisti Kseniju Sidorovu, dziedātāju Jāni Šipkēvicu un citiem.

Mārtiņš Klišāns - viens no Latvijas aktīvākajiem un sava laika izcilākajiem kordiriģentiem. Kopš 1998. gada - Rīgas Doma zēnu kora mākslinieciskais vadītājs. Šajā laikā koris saņēmis Lielo mūzikas balvu, kā arī vairākkārt saņēmis Latvijas mūzikas ierakstu balvu. Šobrīd - Rīgas Doma kora skolas pasniedzējs. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents, jauktā kora Valmiera diriģents un Cēsu novada virsdiriģents. Ievēlēts par 2008., 2013. , 2018. un 2023. gada Dziesmu svētku virsdiriģentu. Bijis arī Latvijas skolu jaunatnes IX, X un XI Dziesmu svētku virsdiriģents. Kā vokālists bieži piedalījies vairākos baroka operu un oratoriju uzvedumos, dziedot tenora solopartiju. Lielus panākumus guva viņa dziedātais Enejs, Lielo mūzikas balvu saņēmušā Pērsela operas Didona un Enejs uzvedumā 1993. gadā. 2015. gadā kļuvis par Triju zvaigžņu IV šķiras Ordeņa virsnieku.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas