Rīgas Porcelāna muzejā skatāmas divas izstādesRīgas Porcelāna muzejā līdz 2021. gada 20. jūnijam skatāmas divas izstādes – muzeja pirmajā stāvā skatāma Daigas Krūzes personālizstāde “Triepienu ceļojums”, savukārt muzeja mainīgās ekspozīcijas telpā krājuma izstāde “Testējot mūsdienas”.

Daigas Krūzes darbu ekspozīciju Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos veido apgleznotas porcelāna vāzes, kas tapušas 2019. gada novembrī, uzturoties rezidencē Ķīnā, netālu no porcelāna vēsturiskā šūpuļa – Dzindedžeņas (Jingdezhen), kā arī vēlāk Latvijā tapuši porcelāna apgleznojumi. “Dažādi atklājumi, strādājot ar porcelānu, man atgādina gleznošanu ar eļļas krāsām uz audekla – to, kā es strādāju – neparedzot gala rezultātu un izbaudot procesu.” Pateicoties Daigas Krūzes drosmei ļauties izaicinājumam nomainīt audekla virsmu pret telpisku porcelāna priekšmetu un pazīstamās eļļas krāsas pret līdz šim svešo kobaltu, Rīgas Porcelāna muzejam ir iespēja eksponēt un skatītājiem baudīt autores radītos mākslas darbus. Monohromajos gleznojumos vērojami delikāti otas pieskārieni, kas kārtojas un uzbur īpatnu telpiskuma un ainavu sajūtu, darbos var novērot niansētas rokraksta transformācijas, pievēršoties jaunam materiālam – porcelānam un gleznieciskiem eksperimentiem uz tā.

Izstādē “Testējot mūsdienas” apskatāmi unikāli mūsdienu autoru porcelāna mākslas darbi no Rīgas Porcelāna muzeja krājuma - pēdējo gadu muzeja jaunieguvumi, kas rāda mūsdienu Latvijas porcelāna attīstības ainu. Izstādē redzami autori, kuru profesionālā darbība aizsākusies 20. gs. 80. un 90. gados, veidojot lokālo tradīciju, līdz ar to tie ir 20. gs. beigu un 21. gs. sākuma desmitgadēs tapuši darbi. Tos raksturo apstāklis, ka minētajā laikā aktualitāti iemantoja studijas tipa mākslinieku darbnīcas, individuālu autoru daiļrade. Tā bija orientēta uz unikālu mākslas porcelānu, oriģinālu jaunradi un šī līnija porcelāna mākslā turpinās vēl joprojām. Vienlaikus izstāde ir tests - kāda izskatītos Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcija, ja tajā parādītos ne tikai vēstures šedevri un pagājības interesantie aspekti, bet arī dzīvā klasika - mūsdienu autoru šeit un tagad tapušie darbi. Izstādē redzams plašs mākslinieku rokrakstu spektrs. Levons Agadžanjans, Iveta Aigare, Juris Bergins, Skuja Braden, Inese Brants, Milda Brutāne, Agnija Ģērmane, Helēna Heinrihsone, Imants Klīdzējs,Tatjana Krivenkova, Inese Margēviča, Sarmīte Munde, Helga Ingeborga Melnbārde, Antoņina Paškēviča, Maruta Raude, Ilona Romule, Jānis Ronis, Līga Skariņa, Ēvī Upeniece, Andris Vēzis, Sanda Zvaigzne un Žanete Žvīgure.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas