Šarla Guno operas „Fausts” jauniestudējuma pirmizrāde jau piektdienLatvijas Nacionālajā operā 30. septembrī notiks pirmizrāde sezonas pirmajam jauniestudējumam – Šarla Guno operai „Fausts”. Jauniestudējumu veido muzikālais vadītājs un diriģents Tadeušs Voicehovskis (Tadeusz Wojciechowski), diriģents Mārtiņš Ozoliņš, režisors Aiks Karapetjans, scenogrāfs Kristaps Skulte, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, gaismu mākslinieks AJ Vaisbārds (AJ Weissbard), video mākslinieks Artis Dzērve un kustību režisore Linda Mīļā.

Galvenās lomas jauniestudējumā atveidos Sonora Vaice vai Margarita Vilsone (Margarēta), Valentīns Ditjuks vai Raimonds Bramanis (Fausts), Andreass Bauers vai Krišjānis Norvelis (Mefistofelis), Valdis Jansons vai Jānis Apeinis (Valentīns).

Šarla Guno opera „Fausts” pirmizrādi piedzīvoja Parīzes Théâtre-Lyrique 1859. gadā. Operas libretu pēc Johana Volfganga Gētes traģēdijas „Fausts” motīviem radīja Žils Barbjē un Mišels Karrē. 1869. gadā komponists operu papildināja ar vērienīgu „Valpurģu nakts” baleta ainu, lai „Fausts” atbilstu grand opéra žanram. Rīgas Pilsētas teātrī „Fausts” pirmo reizi uzvests 1862. gadā, latviešu tulkojumā šī opera skanējusi jau kopš 1903. gada, bet Latvijas Nacionālās operas trupas pirmais „Fausta” iestudējums pirmizrādi ar lieliem panākumiem piedzīvoja 1918. gadā.

Režisora Aika Karapetjana un diriģenta Tadeuša Voicehovska jauniestudējums būs pirmais Šarla Guno operas „Fausts” uzvedums Latvijā 21. gadsimtā. Aiks Karapetjans jauniestudējumu veido vēlīnās gotikas estētikā, izmantojot arī vācu ekspresionisma mēmā kino stilistiku. „Šarla Guno opera dod ļoti labu iespēju radīt krāšņu, atmosfērisku, biedējošu, bet arī tajā pašā laikā izklaidējošu izrādi,” saka Aiks Karapetjans. Jauniestudējuma gaismu režiju veido pasaulslavenais gaismu mākslinieks AJ Vaisbārds, kas sadarbojies ar tādiem režisoriem kā Roberts Vilsons, Pīters Šteins, Marina Abramoviča, Pīters Grīnevejs u.c.

Aika Karapetjana iepriekšējais iestudējums Latvijas Nacionālajā operā – Džoakīno Rosīni opera „Seviljas bārddzinis” izpelnījās skatītāju un kritikas atzinību un saņēma vairākas balvas, tostarp Lielo Mūzikas balvu kā 2010./2011. gada sezonas labākais iestudējums.

Latvijas Nacionālās operas un baleta galvenais patrons kopš 2015. gada ir Latvijas lielākais interneta un televīzijas uzņēmums Lattelecom. Izmantojot Lattelecom tehnoloģiju iespējas, tiek veicināta Latvijas Nacionālās operas repertuāra pieejamība.

Iestudējuma tapšanu atbalsta Francijas Kultūras institūts.

„Sarunas pirms pirmizrādēm” par „Fausta” jauniestudējumu notiks 26. septembrī 18.30 Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē.

Nākamās „Fausta” izrādes 1. un 2. oktobrī, 2. un 24. novembrī. Biļetes var iegādāties Latvijas Nacionālās operas un „Biļešu paradīzes” kasēs, kā arī internetā.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas