Sarunas muzejā: Sarunas par gaismu


Šodien, 14. martā, plkst. 17.00 cikla „Sarunas muzejā” ietvaros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) izstādē „Gaismas avots” aicina skatītājus uz starpdisciplināru sarunu par gaismas nozīmi cilvēka pasaules uztverē.


Amerikāņu izgudrotāja Tomasa Alvas Edisona (Thomas Alva Edison) 1880. gadā radītā elektriskā spuldze ir ne tikai fantastisks inženiertehnisks sasniegums, bet arī pavērsiens, kas atklāja jaunu gadsimtu pasaules vizuālajā uztverē un domāšanā. Izstādes „Gaismas avots. Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām” mērķis ir parādīt to, kā cauri gadu desmitiem transformējas gaismas izjūta, atklājot katra laika stilistisko specifiku, estētiskus ideālus un eksperimentus dažādu materiālu pielietojumā – no jūgendstila perioda gaismekļiem un Art Deco lampu elegances līdz padomju laikmeta nostalģiskajiem eksemplāriem. Lampa tiek uztverta reizē kā dizaina objekts un gaismas avots, kas spēj pārvērst telpu, radot īpašu, neatkārtojamu atmosfēru.


Izstādē eksponēti funkcionāli, ikdienā lietojami gaismekļi, grezni dekoratīvās mākslas objekti, mākslinieku radīti unikāli plastiskie eksperimenti un izcili rūpnieciskā dizaina paraugi. Paralēli reālajiem gaismas objektiem ir atlasīti arī glezniecības un fotomākslas darbi, kuros par nozīmīgu dominanti kļuvis gaismas avots. Šīs kolekcijas nolūks ir paplašināt mūsu iztēles trajektorijas, piešķirot papildus dimensiju gaismas fenomena uztverei un semantikai.


Starpdisciplināra „Saruna par gaismu” ir domāta tiem skatītājiem, kuri jaunā kontekstā gribētu novērtēt gaismas nozīmi cilvēka pasaules redzējumā, palūkoties uz tās avotu caur dizaina prizmu un uzzināt, kā top moderni gaismekļi. Izstādes kuratori Inese Baranovska un Rolands Krutovs uz vakara tikšanos muzejā ir uzaicinājuši lampu dizainerus Ēriku Mālderi un Aigaru Lenkēviču, gleznotāju Ievu Iltneri, dizaineri Ievu Kalēju (zīmols „Mammalampa”), apgaismojuma speciālistu, dizaineru Gvido Ikaunieku (dizaina firma „Inspira”) un dizaina firmas „INRE Scandinavian Design” pārstāvi Indru Križus. Ekspozīcija sola piešķirt sarunai aktuālu fonu, bet dalībnieku stāstījumi un komentāri – oriģinālus akcentus.


Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!


Izstāde skatāma līdz 1. aprīlim.


Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas