Šo sestdien Jāņus ielīgos festivāls “Saulgriezis”


Lai ieskandinātu tuvojošos vasaras saulgriežus, šo sestdien, 15.jūnijā, uz Jāņu ielīgošanu Valmiermuižā aicina festivāls „Saulgriezis 2013”. No dienas vidus darbosies Jāņu tradīciju skola, gardumu tirdziņš, siera siešanas, akmens alus vārīšanas, Jāņu rotāšanās un daudzas citas svētku darbnīcas, bet pievakarē Valmiermuižas parku pieskandinās muzikālā apvienība „AR-LA-AN”, „Laimas muzykanti”, „Folkvakars” un bungu un dūdu grupa „Auļi”, kas pirmo reizi brīvdabā atskaņos savu vērienīgo koncertprogrammu „Dižducis”.


Lai kopīgi mācītos līgot un daudzinātu latviskās Jāņu tradīcijas līdz ar Jāņu mācību akciju „Piedzīvosim Jāņus!”, festivāls „Saulgriezis 2013” turpina pērn aizsākto tradīciju īsi pirms Jāņu dienas Valmiermuižas pils parkā pulcināt Jāņu bērnus no malu malām uz Jāņu skolu un lustīgām ielīgošanas svinībām, savijot sentēvu tradīcijas ar mūsu dienām. Jāņu tradīcijas un rituālus šķetinās folkloras kopas „Mežābele” un „Cielava”, un līdztekus rosīsies Jāņu zāļu izzināšanas, vainagu pīšanas, Jāņu siera siešanas, svētku pušķošanās un rotāšanās darbnīcas. Līdz ar saules rietu Valmiermuižas parku pārņems maģisks Jāņu ugunskura iedegšanas rituāls.


Jāņi nav iedomājumi bez garda cienasta un putojoša miestiņa svētku galdā. Tādēļ gardumus gaidāmajiem svētkiem festivāla laikā varēs sarūpēt tirdziņā „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”, kurā piedalīsies vairāk nekā 50 vietējo mājražotāju un amatnieku. Kas ir akmens alus un kā to brūvēt, sestdien Valmiermuižā ierādīs starpnozaru mākslas grupa „Serde”, bet mucinieks vairākās paaudzēs Jānis Grantiņš atklās īstas ozolkoka alus mucas darināšanas gudrības. Savukārt alu uz savas ādas nobaudīt un nopērties latviskajā alus pirtī aicinās pieredzējuši „Latvijas Pirts savienības” pirtnieki, kā arī ikvienam Jāņu bērnam būs iespēja iemācīties sasiet savu vasaras saulgriežu pirtsslotu.


Festivāla „Saulgriezis 2013” muzikālo daļu atklās un Deju svētku repertuāru atrādīs Burtnieku novada deju kolektīvi „Sadancis” un „Sadancēni”, kā arī uz lielās skatuves sadziedāsies Valmieras sieviešu koris „Jumara” un vīru koris „Imanta”. Pievakarē Valmiermuižas parku pieskandinās vērienīgs koncerts etno skaņās. Neparastu kokles skanējumu folkdžeza un etno ritmos piedāvās muzikālā apvienība „AR-LA-AN”, kurā apvienojušies – koklētāja Laima Jansone, Artis Orups ar sitaminstrumentiem un Andris Grunte ar kontrabasu. Tautasdziesmas etnoroka apdarē latgaliešu manierē spēlēs „Laimas muzykanti”, bet uz dančiem aicinās grupa „Folkvakars”. Pusnaktī uz skatuves kāps grupa „Auļi”, kas pirmo reizi ārpus Rīgas klausītājiem piedāvās savu jubilejas lielkoncertu „Dižducis”, kurā dūdas un bungas skaniski kuplinās orķestris, Juris Kaukulis, Zane Šmite un vairāki Latvijas folkmūziķi.


Foto: Publicitātes


 

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas