Spīķeru koncertzālē notiks “Pianomania”


Rudens kamermūzikas festivāla ietvaros VSIA „Latvijas Koncerti” 29. septembrī aicina uz Pianomania - kamermūzikas dienu Spīķeru koncertzālē, kur no pl. 12.00 līdz pat pusnaktij dažādu paaudžu un gaumju mūzikas mīļotājus gaida ceļojums taustiņinstrumentu pasaulē. Pianomania vizuālā tēla autore – māksliniece LindaLūse, režisors – Roberts Rubīns. Īpašā dāvana klausītājiem – biļetes cena uz katru notikumu- divi lati.


Pl. 12.00 bērni no sešu gadu vecuma tiek aicināti uz „Taustiņspēli”, kurā klavieres sauks mazos un lielos pianistus spēlēt un saspēlēt. Notiks mīklu minēšana un eksperimenti. “Taustiņspēle” būs gan koncerts, gan jautra rotaļa, gan radošā darbnīca visiem zinātkārajiem bērniem.
Pl. 14.00 dokumentāla filma Pianomania, kas ir emocionāls stāsts par prasmīgo Steinway & Sons klaviermeistaru Stefanu Knipferu, kurš strādā ar labākajiem koncertflīģeļiem un izcilākajiem pianistiem, mēģinot izdabāt viņu visneiedomākajām vēlmēm ideālā skanējuma meklējumos.


Pl. 16:00 klavesīniste Ieva Saliete aicina uz pirmskoncerta taustiņsarunu “Klavesīns un smaržas”.


Pl. 17.00 klavesīniste Ievas Salietes soloprogramma “Skaņas un smaržas vakara gaisā” piedāvā ieklausīties franču baroka un mūsdienu mūzikas dialogā, mijoties Ramo, Kuperēna, D'Anglbēra, Ruajē skaņdarbiem ar somietes Sāriaho, japāņa Takemicu, ungāra Ligeti un latvieša Pētera Vaska opusiem.


“Aromātiskiem pūderputekļiem nosmaržo franču baroka klavesīnvinjetes; svaiguma vēsmām nodvesmo lietus Japānas mežos un slepeno dārzu labirinti Helsinku meridiānā... Mūzikas smarža – tās ir mūsu nostalģiskās atmiņas un pēkšņie pārsteigumi”, raksta muzikologs Orests Silabriedis.


Pl. 19.00 pianists Juris Žvikovs aicina uz pirmskoncerta taustiņsarunu “Klavieres un anatomija”.


Pl. 20.00 ar koncertu “Džons Keidžs. Audiovizuāla performance četrām klavierēm” sumināsim amerikāņu modernās mūzikas guru – Džonu Keidžu simtajā dzimšanas dienā. Keidžs bija eksperimentētājs un jaunu tembru meklētājs. Viņam patika “pārbūvēt” instrumentus, tos pielāgojot savām skaniskajām idejām. “Džons Keidžs pārvarēja sevī komponistu, lai mums nebūtu garlaicīgi – rīkoja performances un hepeningus, apbrīnoja klusumu un cīnījās par skaņas cilvēktiesībām, komponējot un preparējot. Te nagliņa, te saitīte, šite slāpēsim, šite zāģēsim – rau, flīģeļa skelets pārvērsts līdz nepazīšanai”, stāsta Orests Silabriedis.


Koncertā pianists Juris Žvikovs sēdīsies pie četrējām klavierēm – parastām, rotaļu un divām sagtavotām. Šo priekšnesumu papildinās Antona Freimaņa iestudētā kustību performance.


Pl. 22.00 koncertā “Izsmalcināti nepakļāvīgs franču džezs” dzirdēsim spožā franču džeza pianista Benuā Delbeka Trio no Francijas.


“Spožs, saprātīgs, spurains, nepakļāvīgs” – tā Eiropas un ASV laikraksti sauc franču džeza pianistu Benuā Delbeku. Vai arī – “neparasts preparēto jeb sagatavoto klavieru zeltkalis. Saturiski piepildīts čili. Viņa džeziskajās improvizācijās Ņūorleānas klasika savienojas ar Ligeti un Keidža cienīgu izteiksmes līdzekļu arsenālu”.


Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas