“Splendid Palace” demonstrēs filmas 35mm formātāKinoteātra 95. jubilejas gadā “Splendid Palace” apliecina uzticību klasiskajām kino vērtībām. Spilgtākās nesenās kinovēstures parādības, kas jau kļuvušas par šī perioda klasiku, šogad tiks uz lielā ekrāna demonstrētas no 35 mm kinofilmas projektā “35mm kino skapis”. Pirmā seansa ievadā 6. septembrī pulksten 19:00 savu pieredzi 35mm kinofilmas evolūcijā izklāstīs pieredzējušais režisors Jānis Streičs.

Projekts 35mm kino skapis piedāvās skatītājiem augstvērtīgus mākslas darbus no kinoteātra Splendid Palace filmu kopiju arhīva – Splendid Palace kolekcijā ir 39 filmas, kas saglabātas uz klasiskās filmlentas 35mm formātā un lieliskā kvalitātē.

2012. gadā Holivuda oficiāli paziņoja kino pasaulei par principiālu atteikšanos no filmu uzņemšanas un demonstrēšanas uz filmlentas, turpinot strādāt tikai digitālajos formātos. Kinoprojektori klusē… Romantiskais kino rādīšanas tirkškis ir apklusis, gaismas stars vairs nešķeļ zāles tumsu, caur filmlenti izlaužoties uz ekrāna. Ir sācies cits laikmets.

Tomēr kinoteātris Splendid Palace ir saglabājis savu kinoprojektoru un to iedarbinās nevis sentimenta, bet gan pašcieņas dēļ – lai nodrošinātu savai uzticīgajai publikai kino demonstrēšanu ne tikai jaunajos formātos, bet arī klasikas seansos.

Šā gada garumā katru mēnesi kinoteātris Splendid Palace no sava krājuma izņems īpašu filmu, ko piedāvās tikai divos seansos un demonstrēs no 35mm filmas, kopumā izveidojot filmu izlasi sadarbībā ar filmu izplatīšanas kompāniju Acme Film. Šo izlasi tuvākajos seansos veidos Larsa fon Trīra maigā filma par pasaules galu Melanholija / Melancholia (2011), Deivida Kronenberga trilleris par psihoanalīzes autoritāšu Junga un Freida sāncensību Bīstamā metode / A Dangerous Method (2011) un asprātīgā režisora Mišela Hazanāviča daudz godalgotā filma par kino evolūciju – Mākslinieks / The Artist (2011).

Projekts 35mm kino skapis kinoteātrī Splendid Palace tiks atklāts 6. septembrī plkst. 19:00 ar filmu Lielās cerības / Great Expectations (2012), kuru pēc Čarlza Dikensa romāna veidojis britu režisors Maiks Ņūels.

Aizsākot projektu, ar ievadlekciju 35mm filma un jaunais laikmets uzstāsies režisors Jānis Streičs. Leģendārais režisors, kurš visu mūžu strādājis uz 35mm filmas, radot savus izcilākos darbus – Teātris (1978), Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981), Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975) un citus, tomēr jaunākos darbus veidojis jau digitāli. Jānis Streičs saka: “35 milimetru filma ir veikusi grandiozu apvērsumu pasaules kultūrā, izaugot no tehniskā brīnuma, kas spēj iemūžināt kustību un laiku, līdz milzu izklaides industrijai ar pasakainu peļņu un masu suģestēšanas spējām, izaugusi kā jauns patstāvīgs mākslas veids, jauna, demokrātiska tautu saziņas valoda, bez kuras cilvēces eksistence vairs nav iedomājama. Bezgala interesanti ir atskatīties uz šī milimetros mērāmā četrstūrīša evolūcijas ceļu, kurā no cirka numura sāka attīstīties kinovaloda ar plānu maiņu, montāžu, paralēlo darbību ar līdzi augošo kinodramaturģijas nozīmi, ar skaņas un krāsas iekļaušanu šajā rāmītī – līdz telpiskuma efektam, kas spēj skatītāju gluži vai fiziski ieraut notikumu vidē. Šodien, kad kinofilma kā materiāls ir arhaisms, cilvēce dažnedažādos ekrānos un monitoros joprojām turpina sazināties senajā 35 milimetru filmiņas radītajā valodā.”

Projekta “35 mm kino skapis” filmu seansi:
6. septembrī plkst. 19:00 – Lielā zāle – “Lielās cerības”
17. septembrī plkst. 19:00 – Mazā zāle – “Lielās cerības”

2. oktobrī plkst. 19:00 – Mazā zāle – “Mākslinieks”
13.oktobrī plkst. 16:00 - Mazā zāle – “Mākslinieks”

6.novembrī plkst. 19:00 – Mazā zāle – “Bīstamā metode”
24.novembrī plkst. 16:00 - Mazā zāle – “Bīstamā metode”

1.decembrī plkst. 16:00 – Mazā zāle – “Melanholija”
11.decembrī plkst. 19:00 – Mazā zāle – “Melanholija”

Biļetes iespējams iegādāties: www.splendidpalace.lv un kinoteātra kasē.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas