Tautas deju horeogrāfi sacentīsies par labāko deju

2012. gada 28. janvārī Valmierā pulcēsies Latvijas dejas speciālisti un dejas mīļotāji. Jau 16. reizi Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs (KNMC) sadarbībā ar Valmieras Kultūras centru rīko tradicionālo Jaunrades deju konkursu. Tajā tiks izvērtēti Latvijas tautas deju horeogrāfu pēdējā gada laikā radītie jaundarbi.

Konkursa uzdevums ir nodrošināt mākslinieciski augstvērtīga repertuāra izveidi Latvijas tautas deju kolektīviem, stimulēt horeogrāfus jaunrades darbam un sadarbībai ar komponistiem, izmantojot gan folkloras, gan laikmetīgās dejas elementus.

XVI Jaunrades deju konkursā spēkiem mērosies 23 deju autori, kopā pieteiktas 44 dejas. Šoreiz jauno autoru darbi tiks vērtēti atsevišķi no ilggadēju un pazīstamu horeogrāfu dejām. Jauno autoru grupā redzēsim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Kultūras akadēmijas, Rīgas Pedagoģijas un Izglītības vadības akadēmijas absolventu un studentu darbus. Pieredzes bagāto un ilggadējo horeogrāfu vidū skatīsim Artas Melnalksnes, Taigas Ludboržas, Jāņa Ērgļa, Jāņa Purviņa, Agra Daņiļēviča jaundarbus. Konkursā piedalīsies arī horeogrāfs no Sietlas - Vilnis Birnbaums.

Blakus labi pazīstamiem Tautas deju ansambļiem “Dancis”, “Līgo”, “Teiksma”, “Zalktis”, “Vektors”, “Lielupe” un “Raksti”, konkursā jaundarbus izdejos Liepājas, Cēsu, Salaspils, Feimaņu pagasta un Vērgales pagasta kolektīvi.

“Aicinu skatītājus izmantot iespēju vērot dejotāju sniegumu, vērtēt to un zīlēt – kuri no jaundarbiem tiks līdz novadu sadancošanām, kuri līdz Deju svētku laukumam un Lielajai estrādei nākotnē. Skatītājiem būs iespēja arī piešķirt savu balvu.
Piedalīšanās konkursā ir ne tikai tiekšanās pēc godalgām. Konkurss ir notikums visai Latvijas deju nozarei. Tas ir deju tirgus, horeogrāfu salidojums, pieredzes apmaiņa un darba atskaites punkts, kā arī iespēja parādīt savu radošo darbu uz lielās skatuves. Konkurss ir ceļš uz Deju svētku virsvadītāja godu un iespēja redzēt sevis radītās dejas mūžu ne tikai sava kolektīva repertuārā”, stāsta Latvijas deju nozares eksperte Maruta Alpa.

Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs līdz šim ir apkopojis un izdevis desmit Jaunrades deju krājumus ar iepriekšējos konkursos apbalvoto deju aprakstiem, muzikālā materiāla un kustību ierakstiem. Tas ir palīgs Latvijas deju kolektīvu vadītājiem, gatavojoties pasākumiem novados un Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku koprepertuāra apguvē. Vai taps vienpadsmitais krājums, rādīs šī konkursa rezultāti.

Konkurss notiks 28. janvārī, Valmieras Kultūras centrā, Rīgas ielā 10. Sākums plkst. 16.00.
Biļetes: Valmieras Kultūras centra kasē, cena - 2 LVL.


 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas