Trīs Latvijas filmas “Artdocfest / Riga” programmāNākamnedēļ, 3. martā, kinoteātrī „Splendid Palace” sāksies otrais starptautiskais dokumentālā kino festivāls „Artdocfest / Riga”, un tā programmā iekļautas trīs Latvijas filmu pirmizrādes; festivāla atklāšanai izvēlēta režisores Ievas Ozoliņas filma „Mana māte – valsts”.

Otrais starptautiskais dokumentālā kino festivāls Artdocfest / Riga, kura prezidents ir Latvijā dzīvojošais un pasaulē pazīstamais dokumentālists Vitālijs Manskis, šogad notiek no 3. marta līdz 8. martam klātienes seansos kinoteātrī Splendid Palace. Divas festivāla konkursa programmas – Baltijas fokuss un Artdocfest – papildina ārpuskonkursa programma, un kopā festivālā būs iespējams noskatīties 28 dokumentālās filmas no 14 valstīm.

Festivāla atklāšanai 3. martā izvēlēta režisores Ievas Ozoliņas jaunākā dokumentālā filma Mana māte – valsts, kas uzņemta studijā FA Filma ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu. Filmas galvenā varone ir Una – pirmais cilvēks Latvijā, kas izmanto izmaiņas likumā, lai atrastu savu adopcijas procesā pazaudēto māsu. Laužoties cauri birokrātijas džungļiem, Una pēkšņi atklāj, ka viņai ir nevis viena, bet četras māsas, visas adoptētas un izkaisītas plašajā pasaulē. Māsu atrašana kļūst par viņas misiju, kas aizved ceļojumā no Amerikas līdz Krievijai; Una iztulko savu aicinājumu 32 valodās un izsūta to pa visu pasauli. Gandrīz neiespējamo uzdevumu palīdz risināt mediji un draugi, Unas drosme un neatlaidība. Filma veidota kā Latvijas un Islandes kopražojums, tās operators ir Mārcis Slavinskis, producente – Madara Melberga. Filmas seanss kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē – 3. martā 19:00.

Sestdien, 5. martā, Latvijas pirmizrādi piedzīvos Ukrainas un Latvijas kopražojuma filma Šis lietus nekad nebeigsies / This Rain Will Never Stop (režisore Alīna Gorlova, kopproducente Ilona Bičevska no studijas Avantis Promo). Šis kinodarbs, kas iepriekš Latvijas publiskajā telpā bija pazīstams ar nosaukumu Starp diviem kariem, aizved skatītājus spēcīgā un vizuāli aizraujošā ceļojumā cauri nebeidzamam kara un miera ciklam. Filmas galvenais varonis ir 20 gadus vecais Andrejs Suleimans, kurš cenšas veidot savu nākotni, atrodoties bruņota konflikta situācijās. No pilsoņu kara Sīrijā līdz nemieriem Ukrainā Andreja dzīvi veido šķietami mūžīgā dzīves un nāves plūsma. Pasaules pirmizrādi filma Šis lietus nekad nebeigsies nosvinēja kā prestižā Amsterdamas starptautiskā dokumentālo filmu festivāla IDFA debiju konkursa First Appearance dalībniece, vēlāk saņēmusi galvenās balvas festivālos Las Palmas (Spānijā), Festival Dei Popoli (Itālijā), goEast (Vācijā) un Docudays UA (Ukrainā). Mūziku filmai sacerējis komponists Goran Gora, scenārija konsultanti – Ivo Briedis, Atis Klimovičs, Ilona Bičevska. Filmas seanss kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē – 5. martā 19:30.

Par festivāla noslēguma filmu ar seansu 8. martā izvēlēta aktrises un režisores Elitas Kļaviņas jaunākā filma Iļģuciema māsas – stāsts par to, kā cietuma teātra studijā kopā ar profesionāliem aktieriem tiek iestudētas Čehova Trīs māsas, atklājot ieslodzīto sieviešu skaudros dzīvesstāstus, cerības un ilgas pēc cilvēcīgas attieksmes ārpus cietuma mūriem. Viņas vieno atmiņas par ģimenē piedzīvotu vardarbību un līdzcilvēku vienaldzību, vainas apziņa un atrašanās vieta – Iļģuciema sieviešu cietums. Filma veidota studijā Air Productions, radošajā komandā ir arī operatore Baiba Kļava un producentes Antra Gaile un Līga Gaisa. Filmas seanss kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē – 8. martā 19:30.

Visas trīs Latvijas filmas iekļautas konkursa programmā Baltijas fokuss, kuru vērtēs starptautiska žūrija – platformas German Films direktore Simona Baumane, Francijas TV kanāla ARTE redaktors Pīters Gotšalks un režisors Jeržijs Sladkovskis. Otras festivāla konkursa programmas Artdocfest žūrijā strādās Krievijas neatkarīgā laikraksta Novaja Gazeta redaktors Dmitrijs Muratovs, Tallinas festivāla Black Nights direktore Tīna Loka un krievu rakstnieks, literatūrzinātnieks, radio un televīzijas pārraižu vadītājs Viktors Jerofejevs.

Līdztekus plašai filmu programmai festivāla Artdocfest / Riga ietvaros notiks arī dokumentālā kino simpozijs. Tā ietvaros filmu autori un teorētiķi apspriedīs gan festivāla programmā ietvertās filmas, gan jaunākās tendences un mākslinieciskos risinājumus dokumentālā kino veidošanā. Kino industrijas pārstāvjiem un plašākai publikai būs pieejamas simpozija ietvaros notiekošās diskusijas.

Biļetes uz festivāla filmām var iegādāties kinoteātra Splendid Palace kasē vai www.splendidpalace.lv. Seansu norise tiks organizēta “zaļajā režīmā” (uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu dokumentu). Pilna festivāla programma un detalizētāka informācija atrodama mājaslapā artdocfest.com.

Festivāla Artdocfest / Riga norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un vairāki starptautiski fondi. Festivāla sadarbības partneri ir ASV televīzijas kanāls Current Time TV, Vācijas televīzijas kanāls Deutsche Welle un kinoteātris Splendid Palace.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas