Tuvojas 12. Starptautiskais laikmetīgās un videomākslas festivāls “Ūdensgabali”


No 16. Līdz 18.augustam peldošajā mākslas centrā “Noass” un uz AB Dambja notiks jau 12. Starptautiskais laikmetīgās un videomākslas festivāls “Ūdensgabali”.


Festivāls „Ūdensgabali” jau vairāk nekā desmit gadu piedāvā apjomīgu ieskatu pasaules kustīgā attēla mākslas attīstības tendencēs un aktualitātēs, kā arī, organizējot Baltijas labāko audiovizuālās mākslas darbu skati, veicina veselīgu reģiona mākslinieku profesionālo konkurenci.


Lai gan oficiāli festivāls sāksies ceturtdien, 16. augustā, jau 14. augustā “NOASā” tiks atklāta festivāla norises ievadošā izstāde „4 dialogi”, kas tapusi, sadarbojoties Latvijas videomākslas arhīvam un portugāļu kuratoram Žuanam Laia. Festivāla vieskurtators sniegs arī lekciju „Fotogrāfijas kā atmiņu izraisoša instrumenta izmantošana kino”, kurā izmantotas atsauces uz Krisa Mārkera un Žana Luka Godāra filmām.


Festivāla galvenā balva, ko Baltijas labākajam audiovizuālās mākslas darbam piešķir “ABLV Charitable Foundation”, tiks pasniegta jau atklāšanas/apbalvošanas ceremonijā - 16. augusta vakarā. Starptautiska profesionāļu žūrija “Ūdensgabalu” konkursa darbu skatei, no 52 iesūtītajiem, izvirzījusi desmit, kuru starpā ir gan Katrīnas Neiburgas instalācija “Preses Nams”, gan lietuviešu mākslinieces Martas Ivanovas darbs “Neckties” un citi.


„Udensgabalu” pirmās dienas svinības papildina tekstu grupas “Orbita” poētiska meditācija ar dzeju, radio un klavierēm “FM Slow Show”. Turpinājumā - Latvijas VJ sets, kurā piedalās lauka veterāni - “Gas of Latvia” un “F5” ar savu darbu VHS videoarhīva still alive mix, kā arī jaunās un daudzsološās mākslinieces - Zane Raudiņa un Jeļena Glazova ar improvizāciju “Reborn”.


Festivāla otrā diena veltīta kuratoru atlasītām videoprogrammām. Žuans Laia prezentēs savu speciāli Rīgai veidoto izlasi “Austerity Measures” (“Taupības Pasākumi”), bet skati turpinās “CologneOff” - ceļojošā videomākslas festivāla kuratora Vilfrīda Agricole Dekoloņas veidotā izlase “Mexican Visions”, kas apspēlē Meksikas kultūras aizraušanos ar nāves kultu un tā interpretāciju mediju mākslā. Festivāla otrajā dienā sagaidām Kaspara Groševa “Priekšnesums ar iepriekšēju nodomu”, kurā viņš dosies pirms gada “Ūdensgabalos” aizmsirsta nezināma priekšmeta meklējumos, un Dj Krii Kruu uzstāšanās.


Savukārt “Ūdensgabalu” noslēguma dienā gaidāms īsts pikseļu sprādziens. Futuristiskās noskaņās vakaru ievadīs “’$Kodek un TV Maskava” performance. Vakara videoskates turpina britu arhīva “Onedotzero” programma “Citystates’10”, kas asprātīgi un koši apspēlē cilvēces aizraušanos ar urbānistisko utopiju, pilsētas vīzijām un neona gaismu ņirboņu. Pašā festivāla noslēgumā gaidāma tehnoloģiski inovatīvā un emocionāli piesātinātā “15. Japānas Mediju mākslas festivāla” spilgtāko darbu izlase, kurā šogad iekļauta arī pasaulē atzītā animātora Koji Yamamura smeldzīgi nostaļģiskais darbs “Muybridge's Strings”.


Festivāls “Ūdensgabali” veidots kā kustīgā attēla mākslas svētki - ieeja visos pasākumos un festivāla izstādē ir bez maksas.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas