Uz austrumnieciskas nots izskanēs Liepājas vasara


19.jūlijā plkst.19:00 Liepājas Latviešu biedrības namā noslēgsies Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) rīkotais ikgadējais festivāls „Liepājas vasara”. Noslēgumā gaidāms īpašs notikums – klarnetists Mārcis Kūlis atskaņos eksotisku turku komponista skaņdarbu. Pie LSO diriģenta pults stāsies turku diriģents.


Festivāla „Liepājas vasara” noslēguma koncertā „Stambula” ar neierastu solo uzstāsies LSO klarnešu grupas koncertmeistars Mārcis Kūlis, tādējādi turpinot ciklu „Dzintara skaņas zvaigznājs”. Pieredzes bagātais, nacionāli un arī starptautiski atzītais klarnetists kopā ar orķestri turku diriģenta Ahmeta Hakana Šensoja vadībā atskaņos turku komponista Hasana Turas pirms diviem gadiem radītu Koncertu klarnetei un stīginstrumentu orķestrim.


„Turki un Eiropa vispār ir viena milzīga tēma, kur, protams, prasās arī pēc kaut kādas mūsdienu pieejas un skatījuma. Šo koncertu ir rakstījis absolūts jaunās paaudzes turku komponists. Tur ir gan tā eiropeiskā izpratne par instrumentālo koncertu, gan arī par viņu tautas mūziku. Tāda interesanta sintēze sanāk, jo no vienas puses var teikt – jā, tas ir klasisks klarnetes koncerts, tikai visa melodika, ritmika – viss ir kā turku tautas mūzikā,” lūgts raksturot skaņdarbu, stāsta klarnetists Mārcis Kūlis un turpina „Tas būs savādāk klausītāju ausij, jo mēs neesam pieraduši pie tādām toņkārtām. Skanēs diezgan arābiski. Saule, vasara, siltums, temperaments, dejojoša arābu princese – tas viss tur ir dzirdams. Koncerts, protams, ir ļoti virtuozs, un man tas noteikti ir izaicinājums, jo prasa pilnīgi citādāku domāšanu un spēles paņēmienus. Ir jāuzdrīkstas spēlēt turciski, jo mēs, protams, esam audzināti Eiropas instrumentālās mūzikas kanonā, un šeit ir citi raksturi, citas skaņas, citi tembri.”


Ahmeta Hakana Šensoja vadībā Liepājas Simfoniskais orķestris atskaņos arī britu komponista Edvarda Elgara nepilnas 14 minūtes īso Introdukciju un Allegro stīgām, kas rakstīts 1905.gadā toreiz svaigi nodibinātajam Londonas Simfoniskajam orķestrim, lai parādītu mūziķu virtuozitāti. Šis skaņdarbs ātri ieguva šedevra statusu.


Savukārt koncerta noslēgumā klausītāji varēs baudīt krievu komponista Rodiona Ščedrina „Karmensvītu” ar Žorža Bizē slavenās operas motīviem. Šo mūziku 1967.gadā pēc savas sievas – leģendārās baletdejotājas Maijas Pļiseckas lūguma Ščedrins rakstīja kubiešu horeogrāfa Alberto Alonso viencēliena baletizrādei „Karmena”. Ščedrins Bizē operas mūziku aranžēja stīgām un perkusijām, ar lielu devu asprātībām pazīstamās melodijas ietērpjot svaigās instrumentālās krāsās un jaunos ritmos. Tieši tās bija kvalitātes, dēļ kurām Padomju vara šo darbu noliedza, nosaucot to par apvainojumu Bizē operai. Lieki piebilst, ka Rietumos šis darbs iemantoja lielu popularitāti.


Biļetes uz festivālu "Liepājas vasara" var iegādāties visās "Biļešu Paradīzes" kasēs un stundu pirms koncerta tā norises vietā.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas