Valmierā notiks Rūdolfa Blaumaņa teātra festivāls


No 21. līdz 27. martam Valmieras drāmas teātris rīko jau piekto Rūdolfa Blaumaņa teātra festivālu (RBF). Šogad festivālā, kas pieskaņots rakstnieka 150. jubilejai, piedalīsies deviņas Blaumaņa darbu interpretācijas – gan Nacionālā, Dailes, M. Čehova Rīgas Krievu un Valmieras teātra izrādes, gan Ērika Vilsona un Viktora Jansona neatkarīgie projekti.


Par to, kurš saņems RBF ceļojošo balvu "Rūdolfs", lems žūrija, kurā strādās grāmatas "Blaumaņa zelts" autore Līvija Volkova, kinorežisors Jānis Streičs, memoriālā muzeja „Braki” vecākā speciāliste Anna Kuzina, teātra zinātniece Valda Čakare, režisori Krista Burāne un Viesturs Meikšāns, teātra kritiķe Ieva Rodiņa. Festivāla laikā notiks arī ievērojamu Blaumaņa darbu iestudējumu videoierakstu un filmu skate.


Piektais RBF sadarbojas ar Latvijas Universitātes rīkoto starptautisko zinātnisko konferenci "Rūdolfs Blaumanis un 19./20.gs. mijas kultūras revolūcija Eiropā", kas notiks 14. – 16. martā.


Piektā RBF savdabība ir tā programmas jauneklīgums gan tāpēc, ka lielu daļu izrāžu iestudējuši Latvijas režijas nesenā devītā viļņa pārstāvji Elmārs Seņkovs un Valters Sīlis, gan tāpēc, ka vairāki uzvedumi veidoti neparastā formā, spēlējami ārpus teātra telpām, par mērķauditoriju izvēloties jauniešus. Izrādēm raksturīgs drosmīgu, palaikam apstrīdamu izteiksmes līdzekļu pielietojums, ne vien iedziļināšanās Blaumaņa darbu struktūrā un zīmju sistēmā, bet arī mēģinājumi tās izjaukt, lai pēc tam radītu no jauna. Taču jebkuros meklējumos saglabājas cieņa un apbrīna pret Blaumani kā unikālu, vienlaikus Eiropas kultūras strāvās iederīgu un ļoti latvisku mākslinieku.


Blaumaņa daiļrade ir kā sazarots krustceļš: tur satek vācu un skandināvu literatūras tradīcijas, modernās cittautu mākslas iespaidi ar latviskā koda meklējumiem; no šī krustpunkta tālāk virzījušies gan viņa laikabiedri, gan nākamo paaudžu literāti. Tālab arī festivālu atklās mūsdienīga latviskā koda un nācijas vēstures interpretācija – režisora Mārtiņa Eihes izrāde "Daugava", kurā savienojas un kontrastē Raiņa poēma ar šo nosaukumu, tai sarakstītā Mārtiņa Brauna mūzika un Kārļa Skalbes pasaka "Kā es braucu Ziemeļmeitu lūkoties".


RBF konkursa programmā būs iestudējumi, kas Latvijā tapuši kopš iepriekšējā festivāla 2008. gadā. Elmāra Seņkova un viņa Blaumaņa komandas veidotā triloģija – "Indrāni" (M. Čehova Rīgas Krievu teātris, 2012), "Purva bridējs" (Nacionālais teātris, 2012) un "Raudupiete" (Valmieras teātris, 2013) – ir izrādes, kas tiecas ļoti konkrēti un psiholoģiski precīzi pārbaudīt Blaumaņa darbos pausto ētisko kategoriju atbilstību mūsdienām, šajos darbos liela nozīme Reiņa Dzudzilo konceptuālajai scenogrāfiskajai videi. Valtera Sīļa iestudējums "Indrāni" (Nacionālais teātris, 2013) mēģina paraudzīties uz šo lugu ne vien šīsdienas, bet arī vēsturisko iestudējumu kontekstā. Ciešāk pie Blaumaņa komēdiju uzvešanas tradīcijām turas Kārļa Auškāpa iestudētie "Zagļi" (Dailes teātris, 2011), savukārt Felikss Deičs pārcēlis "No saldenās pudeles" (Valmieras teātris, 2010) notikumus mūsdienās.


Ārpus teātra telpām – Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā un 5. vidusskolā notiks Ērika Vilsona monoizrāde ar skatītāju iesaistīšanu "Nezāle". Valmieras novadpētniecības muzejā režisors un scenogrāfs Viktors Jansons vadīs izrādi – lekciju "Indrāni. Caur adatas aci" un izrādi – akciju "Nāves ēnā", rosinot skatītājus ieraudzīt Blaumaņa darbos universālas un dziļi tulkojamas zīmes.


Festivāla laikā teātra Apaļajā zālē sadarbībā ar Nacionālo Kino centru, Latvijas Kultūras akadēmiju, Latvijas Televīziju un Jaunā teātra institūtu notiks bezmaksas kino un video seansi, kuros varēs redzēt filmas "Nāves ēnā" (rež. G. Piesis, 1971), "Purva bridējs" (rež. L. Leimanis, 1966), "Salna pavasarī" (rež. P. Armands, 1955) un vēsturiskus Blaumaņa lugu ierakstus.


23. martā teātris Apaļajā zālē gaidīs mazākos skatītājus, lai kopā noskatītos Latvijas Leļļu teātra izrādes "Velniņi" (1981) ierakstu, pēc izrādes noskatīšanās paredzēta tikšanās ar leļļu aktieriem P. Šogolovu un L. Kirmušku.


27. martā notiks konference "Blaumanis smaida un raksta klāt" ar žūrijas un teātra speciālistu piedalīšanos, bet pēc izrādes "Raudupiete" notiks festivāla noslēguma ceremonija Ineses Mičules režijā.


Festivāla ietvaros Valmieras teātrī būs apskatāmas R. Blaumaņa iestudēto lugu afišas no dažādiem Latvijas teātriem.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas