Valmieras teātrī top pirmizrāde performancei „Egoisti”


2. maijā Valmieras teātra Apaļajā zālē notiks pirmizrāde režisora Viestura Meikšāna iestudējumam - performancei „Egoisti”, kas tapusi pēc Maksima Gorkija lugas „Sīkpilsoņi” motīviem. Izrādes koptēls būs līdzīgs bezgalīgam stāstam par centību, kā cilvēks negribēti aizbēg pats no savas laimes. Izrādes radošajā komandā piedalās scenogrāfs Reinis Suhanovs, kustību konsultante Linda Mīļā, gaismas veidos Jānis Sniķers, komponiste Anete Kozlovska un elektroniskās mūzikas kompozīciju autors Toms Auniņš veido skaņdarbus ar Aleksandra Čaka dzeju.

1901. gadā Maksima Gorkija uzrakstītā luga „Sīkpilsoņi” vēsta par ģimeni, kur vecākā paaudze, smagā darbā ieguvusi zināmu turību, despotiski vēlas, lai bērni seko viņu dzīves principiem, bet jaunieši, kaut arī cenšas dzīvot, kā paši grib, tomēr izrādās pārāk vāji un izlutināti, lai patiešām saceltos. Režisors ir lokalizējis lugu, taču kā viņš izskaidro tas nebūt nenozīmē kārtējo Latvijas un tās sabiedrības kritiku. „Es sākumā vēlējos veidot izrādi tieši par jauniešu bezjēdzīgo radošumu, kas nenes nekādus vispārpieņemtus augļus jeb ienākumus, un rezultātā vecāki un sabiedrība ir neapmierināta. Bet izrāde atklāj daudz plašākas laimes meklētāju mīklas, kas saistītas ar vispārīgiem jautājumiem, piemēram, par bailēm zaudēt kaut ko, kas nemaz īstenība nepieder. Un tas pavērš šo egoismu kā skumju katedrāli katrā no mums, kurā ir noplukušas sienas un kura rada mums iluzoru drošības sajūtu. Tā arī izskatās Reiņa Suhanova scenogrāfija. Mēs ar Reini centāmies īstenot priekš Gorkija atrastu kodu “šovs par taupību” jeb “lētais šovs”, kas radās no Gorkija kā visu pazemoto, apvainoto, apspiesto aizstāvja ideoloģijas”. Lētais šovs arī ir Gorkija simbolu pasaules atminēšanas mēģinājums Valmierā. Jo Gorkijs ir reālistiskās dzīves simbolists. Tāds Krievijas Rainis. Tāpēc mēs noplēšam visu lieko, gan no aktiera, gan no telpas, gan no kostīmiem”.

Izrādes viens no neapšaubāmiem trumpjiem ir mūziķu Anetes Kozlovskas un Toma Auniņa, speciāli priekš izrādes, radītās elektroniskās un akustiskās mūzikas skaņdarbi. Šīs dziesmas ir rakstītas, iedvesmojoties un izmantojot Aleksandra Čaka dzeju. Tieši Čaka eksistenciālo vērtību, mīlestības meklējumu un zaudējumu, piepildītie dzejoļi paplašina Gorkija stāstu un piešķir tam lirisku toni. Tiks izdots izrādes skaņuceliņa albums.

Izrādes žanrs apzīmēts kā performance, ko režisors skaidro ar vēlmi veidot brīvākas attiecības ar skatītājiem: „Mēs apzinamies, ka neesam nekādi teātra revolucionāri, bet vienu lietu gan droši varam apgalvot, ka Latvijas teātra telpa neizceļas ar daudzveidību. Tāpēc piedāvātā „Egoistu” izrāde ir centieni veidot latviešu teātri spilgti, rosinoši, bezbailīgi,” uzsver V. Meikšāns.

Lomas atveidos aktieri Māra Mennika, Māris Bezmers, Sanita Pušpure, Elīna Vāne, Ģirts Rāviņš, Kārlis Neimanis, Ivo Martinsons vai Imants Strads, Inese Ramute, Aigars Vilims, Rihards Rudāks.

Izrādes notiks 2., 3., 9. 29. maijā, 2. jūnijā plkst. 18.30 un 3. jūnijā plkst. 13.00.

Biļetes rezervēt un iegādāties var Valmieras teātra kasē (tālrunis 64207335), kā arī visās „Biļešu paradīzes”
kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv, www.vdt.lv.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas