Vērienīga izstāde „Viņš nemeklē patiesību, viņš grib iespaidot?”

No 17. decembra Rīgas Mākslas telpā apskatāma vērienīga izstāde ar nosaukumu: „Viņš nemeklē patiesību, viņš grib iespaidot?" Izstādē piedalās daudzi izcili Latvijas mūsdienu mākslinieki, kuru darbi ir iespaidīgi un izaicinoši. Izstāde ir arī pirmais mēģinājums Latvijā parādīt ne tikai mākslu un idejas, bet sociālās un ekonomiskās gultnes, kurās darbojas māksla. Izstādes kuratore ir Rīgas mākslas telpas kuratore Inga Šteimane.

Izstādes saturiskā koncepcija kuratores piedāvājumā balstās filosofa Karla Popera paziņojumā: „Esmu apņēmies atlikušo mūža daļu propagandēt intelektuālo pieticīgumu” – un šī paziņojuma apspriešanā. Šis paziņojums izteikts jau 1980.gados, bet, šķiet, kļūst intelektuāli arvien svarīgāks. To var uzlūkot kā aktuālu diskursu.

Karls Popers kritizē Rietumu universitāšu tradīciju, kas iemāca „runāt nesaprotami un iespaidīgi” un norāda uz „nedzirdēto intelektuālo nepieticīgumu, kas plosās intelektuāļu vidē”, kritizējot to kā bezatbildīgu. Popera teorijā par Pasauli Trīs (teoriju pasaule) un jautājumā par tās ietekmi uz citām pasaulēm „intelektuālās pieticības modei”, ko viņš gribētu ieviest, ir piešķirta atbildības jēga, atbildības nozīme.

Modernisma un postmodernisma koncepcijas kā laikmetīgās mākslas vadošie iedvesmas avoti ir visai atbilstoši Popera burvīgajai tēzei par „nedzirdēto intelektuālo nepieticīgumu”. Tie baro un aizrauj māksliniekus visā pasaulē. Citāts no Popera veido polemisku izstādes nosaukumu: „Viņš nemeklē patiesību, viņš grib iespaidot?", par svarīgu izvirzot nevis objekta patiesību, bet subjekta patiesumu, tātad izstāde akcentē After-Postmodernisma pagriezienu intersubjektīvismā.

Izstādes mākslinieki ir Gints Gabrāns, Arturs Bērziņš, Ēriks Apaļais, Ilmārs Blumbergs, Kristaps Ģelzis, Diāna Adamaite, Džemma Skulme, Jānis Avotiņš, Sigita Daugule, Ginters Krumholcs, Māris Upzars, Krišs Salmanis, Ieva Iltnere, Laura Prikule un Eva Vēvere, Andris Eglītis, Sandra Krastiņa, Daiga Krūze, Biruta Baumane, Linda Kozule, Imants Lancmanis, Aija Zariņa, Laima Puntule, Vineta Kaulača, Anna Heinrihsone, Laura Feldberga, Ernests Kļaviņš, Ivars Heinrihsons, Miķelis Fišers, Pēteris Taukulis, Reinis Pētersons, Māris Bišofs, Inga Meldere, Kaspars Podnieks, Māris Subačs, Edvards Grūbe, Barbara Gaile, Kristians Brekte, Kaspars Zariņš, Ritums Ivanovs, Līga Purmale, Aigars Bikše, Jānis Kupčs, Izolde Cēsniece, Ivars Drulle un citi. Izstādes telpisko koncepciju veidojis vācu mākslinieks Kristians Helvings.

Izstāde parāda sociālās un ekonomiskās gultnes, kurās darbojas māksla. Tas nozīmē, ka izstādes māksliniekus un viņu darbus kuratore izvēlējās gan patstāvīgi, gan sadarbībā ar svarīgiem mākslas dzīves partneriem – kolekcionāriem, galerijām, muzejiem, sabiedriskām organizācijām un tie ir: Latvijas Mākslinieku savienības datu bāze, VEF mākslas centrs, Zuzānu ģimenes mākslas kolekcija, Māra Vītola mākslas kolekcija, mākslas galerijas „Rīgas galerija”, „Daugava”, „Alma”, „Galerija 21”, „Ivonnas Veihertes galerija”, „Māksla XO”, „Tifāna”, „Pegazs”, „Ibid Projects” Londonā un Ventspils muzejs. Kuratore izsaka vislielāko pateicību Ingunai Irbei, Odrijai Fišerei, Jānim Zuzānam, Diānai Barčevskai, Sniedzei Kālei, Mārim Vītolam, Inesei Riņķei, Andai Treijai, Astrīdai Riņķei, Ivonnai Veihertei, Ilzei Žeivatei, Ilzei Kuišelei, Līgai Sānei, Ievai Rupenheitei.

Izstāde „Viņš nemeklē patiesību, viņš grib iespaidot?" Rīgas mākslas telpā būs skatāma līdz 2012. gada 29. janvārim. Izstādes laikā notiks tradicionālās Vēlās brokastis, kurās piedalīsies kuratore, mākslinieki, mākslas galeriju vadītāji, sabiedrisko organizāciju pārstāvji un kolekcionāri.

Avots: www.artspace.riga.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas