Veselības ministrija: visi pacienti turpinās saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību

Neskatoties uz vairāku slimnīcu pausto gatavību pārtraukt neatliekamās palīdzības sniegšanu, ja netiks rasts papildu finansējums tās nodrošināšanai līdz gada beigām, Veselības ministrija (VM) uzsver, ka pacienti no šīs situācijas necietīs.

"Es varu pilnīgi droši teikt, ka pacienti noteikti necietīs un mēs turpināsim sniegt medicīnisko palīdzību visiem, kam tā būs nepieciešama," ceturtdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Labrīt, Latvija!" pavēstīja LM parlamentārā sekretāre Dagnija Staķe.

Viņa arī uzsvēra, ka nevienu ārstniecības iestādi nav plānots slēgt.

Runājot par slimnīcu nepietiekamā finansējuma situāciju, VM pārstāve norādīja, ka budžeta plānošanā visām slimnīcām pieeja bijusi vienāda, taču atšķiras pašu slimnīcu spēja saplānot līdzekļus.

"Situācija uz 1.jūliju parāda, ka ir slimnīcas, kuras ir iekļāvušās šajā finansējumā, ir arī tādas slimnīcas, kuras ir zināmā mērā nostrādājušas ar peļņu, un ir tādas, kas par šo pašu finansējumu ir apkalpojušas daudz lielāku pacientu skaitu," sacīja Staķe.

Viņa uzsvēra, ka slimnīcas bez finansējuma nepaliks, tomēr "šī prakse, kad, neplānojot finansējumu, redzam, ka gada beigās pietrūkst [naudas], ir jāizskauž". Staķe piebilda, ka tajās vietās, kur slimnīcas protestē, nekādas epidēmijas nav plosījušās.

Tomēr VM darīšot visu, lai slimnīcām nosegtu pārstrādi un tās saņems arī valdības no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirtos 6,6 miljonus latu. Tiesa, šī nauda nonāks visās ārstniecības iestādēs vienādi - kompensējamo medikamentu, ambulatoro pakalpojumu un trūcīgo pacientu iemaksu veidā.

To, vai varētu tikt pārskatīti Veselības norēķinu centra piedāvātie līgumu grozījumi, kurus vairākas slimnīcas ir atteikušās parakstīt, varēs vērtēt tikai pēc situācijas izzināšanas, ko ministrija kopā ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju plāno darīt tuvākajās nedēļās. "Tas jāskata kontekstā ar citām slimnīcām," sacīja Staķe.

Jau vēstīts, ka vairāku slimnīcu darbinieki Latvijā tuvākajā laikā gatavojas sākt protesta akcijas pret nepietiekamo finansējumu ārstniecības iestādēm otrajā pusgadā. Šonedēļ protestus plāno sākt Cēsīs, nākamajā nedēļā varētu pievienoties Kuldīga, Ogre un, iespējams, vēl citu slimnīcu personāls.

Kuldīgas slimnīca paziņojusi, ka no 1.septembra plāno pārtraukt akūto pacientu uzņemšanu slimnīcā, pamatojot to ar negodīgu naudas sadali. Kuldīgas novada pašvaldība atbalsta Kuldīgas slimnīcas nostāju neparakstīt Veselības norēķinu centra piedāvātos līguma grozījumus, kas paredz stacionārajai veselības aprūpei finanšu samazinājumu otrajam pusgadam par 57 552 latiem.

Savukārt VNC norāda, ka izprot radušos situāciju par 2011.gada otrā pusgada nepietiekamo finansējuma apmēru, tomēr piešķirtie valsts budžeta līdzekļi neļauj palielināt pakalpojumu apmēru stacionārajās ārstniecības iestādēs.

Veselības ministrs Juris Bārzdiņš (Liepājas partija, Zaļo un zemnieku savienība), reaģējot uz šo situāciju, paudis, ka veselības nozare iepriekšējos periodos ļoti cietusi no populisma un nepietiekamā finansējuma dēļ ir pateicīga joma, kuru priekšvēlēšanu periodā kritizēt, lai vairotu savu popularitāti un iegūtu papildu līdzekļus.

Avots: nra.lv


 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas