Viestura Kairiša jauno spēlfilmu “Janvāris” pirmajā dienā noskatījušies vairāk nekā 3000 kinoskatītāju LatvijāAr vairākiem izpārdotiem seansiem Rīgā un Latvijas reģionos 11. novembrī sāka demonstrēt režisora Viestura Kairiša jauno filmu “Janvāris”. Filmas “Janvāris” nacionālā pirmizrāde notika kinoteātrī “Splendid Palace”, kuru apmeklēja kultūras ministrs Nauris Puntulis, dzejniece Inese Zandere, LMT prezidents Juris Binde, dziedātāja Ieva Akuratere, pretošanās kustības dalībniece Lidija Doroņina-Lasmane, viena no Atmodas laika līderēm politiķe Sandra Kalniete, dzejniece Māra Zālīte un Latvijas kino industrijas pārstāvji.

Filma stāsta par 1991. gada janvāra notikumiem. Pēc skolas beigšanas Jazis nevar izlemt, kā dzīvot tālāk, viņam draud iesaukšana Padomju armijā. Pirmās nopietnās attiecības, 90. gadu sākuma bohēma, paaudzes protests. Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, padomju milicijas speciālo uzdevumu vienības OMON draud apstādināt baltiešu brīvības cīņu, Rīgā sāk būvēt barikādes. Filmas jaunie varoņi ir tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi viņiem liek nonākt notikumu epicentrā un izdarīt izvēli. “Janvāris” ir vēsturiska un autobiogrāfiska ekskursija par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos.

“Tā bija liela atbildība veidot filmu par laiku, ko mēs visi atceramies. Filma “Janvāris” ir jau sasniegusi skatītājus ārpus Latvijas, un mēs esam ļoti pateicīgi, ka filma šobrīd arī Latvijā izraisa tik lielu dažādu paaudžu skatītāju interesi. Paldies visai filmas komandai, filmas atbalstītājiem un filmu studijas “Mistrus Media” kolēģiem, kuri vairāk nekā trīs gadus diendienā strādāja pie tā, lai filma notiktu Latvijā un nonāktu pasaulē,” tā filmas pirmizrādē teica viena no filmas “Janvāris” producentēm Inese Boka-Grūbe.

Filmu pirmajā dienā visā Latvijā jau noskatījušies vairāk nekā 3000 skatītāju. Vienlaicīgi ar pirmizrādes pasākumu Rīgā 11. novembrī filmu demonstrēja vairāk nekā 50 kino demonstrēšanas vietās Latvijā, un vairākas Latvijas skolas organizēja filmas seansus skolēniem, lai dotu iespēju ar filmas palīdzību nokļūt savu vecāku un vecvecāku piedzīvotajā laikā.

Skatītāji pēc filmas pauda atzinīgus vārdus par filmu, sakot, ka tā uzjundījusi atmiņas un likusi atgriezties laikā, kas bija tik izšķirīgs Latvijai un ikvienam, kas to piedzīvojis.

“Man jāsaka, ka šī filma patiešām atspoguļo to laikmetu, to laiku, un tiem, kas to piedzīvojuši, atsauks dažādas atmiņas gan no savas dzīves, gan arī par to, kas redzēts. Toreiz bija uz naža asmens – būt vai nebūt. Tie, kas gāja uz barikādēm, – tie izglāba Latviju. Jaunajai paaudzei caur filmu būs vieglāk pietuvoties šim vēstures laikam – tur savijas gan personīgs stāsts, gan dokumentāls. Vienā filmā divi pavedieni, kas padara to ļoti iespaidīgu,” tā par filmu “Janvāris” saka Valsts prezidents Egils Levits.

“Jutu, ka filma ir veltījums manai paaudzei – trāpīgs, precīzs, sirsnīgs, patiess, godīgs, meistarīgs liriskā stāsta savijums ar dokumentālo. Un tad ārkārtīgi sirsnīgi un skaisti tā Latgales stīga, autentiskais latgaļu dziedājums, katoļu ticība tās vistīrākajā veidā. Skaties un tici tam stāstam,” pēc filmas noskatīšanās atzīst advokāts Lauris Liepa.

“Noskatoties filmu, visspilgtāko iespaidu atstāja skaņa – mūzika. Es nokļuvu tāda ideālā savas jaunības mūzikas pasaulē – perfektā mūzikas izlasē. Tā laika mūzika bija baudāma, intelektuāla, ar spilgtām personībām. Un tad tik atpazīstami ir filmas dziļie slāņi – ģimene, mājas, attiecības ar vecākiem, vide, domas, sajūtas. Tas viss man likās tā, it kā es būtu atgriezusies tajos laikos,” tā pēc filmas noskatīšanās atklāj modes māksliniece Sonita Pāvuliņa.

Jau vēstīts, ka filma “Janvāris” stāsta par jauniem kinematogrāfistiem 1991. gada barikāžu laikā, kad viņi tiek ierauti Rīgā notiekošajos politiskajos notikumos, cenšoties nokļūt tiem tuvāk un vienlaikus meklējot savu vizuālo valodu. Lomas filmā atveido Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Sandis Runge, Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Lauris Dzelzītis, Imants Strads, Kaspars Dumburs, igauņu aktieris Juhans Ulfsaks un lietuviešu aktieris Alekss Kazanavičs. Filma veidota filmu studijā “Mistrus Media”, tās režisors ir Viesturs Kairišs, operators – Vojcehs Starons, māksliniece – Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece – Rūta Lečaite, grima māksliniece – Ilze Trumpe, komponiste – Juste Janulīte, producenti – Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

“Janvāris” ir Latvijas, Lietuvas un Polijas kopprodukcija. Filmas uzņemšanu Latvijā un Lietuvā atbalstīja Latvijas Nacionālais kino centrs, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Lietuvas Kino centrs, Polijas Filmu institūts, SIA “Latvijas Mobilais Telefons”, Latvijas Televīzija, Latviešu fonds, kā arī Eiropas Padomes filmu fonds Eurimages. Filmas veidošanu un pirmizrādi atbalsta Delfi.lv, “Latvijas Avīze”, “Santa” grupa, “Splendid Palace”, “Amber Distribution Latvija”, alusdarītava “Valmiermuižas alus”, “KomAuto”.

Filma jau izraisījusi plašu starptautisku interesi – pasaules pirmizrāde notika Traibekas filmu festivālā ASV, kur filma ieguva balvu kā labākā ārzemju filma, vairākas balvas iegūtas arī Varšavas filmu festivālā un Romas starptautiskajā kinofestivālā. Šoruden turpināsies filmas ceļš daudzos Eiropas un Āzijas festivālos – 18. novembra vakarā filmu demonstrēs Tallinas filmu festivālā Black Nights, 19. novembrī – Viļņā starptautiskajā festivālā Scanorma, bet decembrī notiks pirmizrāde Francijā, filmu festivālā Les Arcs, kā arī īpašos “Oskara” nominācijas atlasei plānotos seansos Losandželosā un Ņujorkā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas