Zaļajā ceturtdienā Sv. Pētera baznīcā skanēs Perta, Forē un Kančelli skaņdarbiVSIA “Latvijas Koncerti” aicina piedzīvot Zaļās ceturtdienas kluso pārdomu laiku šī gada 28.martā Sv. Pētera baznīcā, kur tiks atskaņots Gabriela Forē “Rekviēms”, Arvo Perta “Stabat Mater” un Gijas Kančelli pēdējais skaņdarbs - “Tsutisopeli”. Koncertā piedalīsies kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, soprāns Natālija Behma, basbaritons Rihards Mačanovskis, ērģelnieks Aigars Reinis un diriģents Māris Sirmais.

Franču romantiķis Gabriels Forē klausītāju sirdis pratis iekvēlināt ar brīnumskaistām melodijām un pasakaini krāšņu harmonisko valodu, novatoriskas idejas eleganti savijot ar atbruņojošu vienkāršību. Šīs raksturzīmes caurvij arī viņa vairāk nekā divas desmitgades darināto un galu galā 1900. gadā pabeigto “Rekviēmu”, kuru pats meistars dēvējis par “šūpuļdziesmu nāvei”. Pretēji dramatiski nospriegotajiem Volfganga Amadeja Mocarta vai Hektora Berlioza žanra paraugiem, Gabriela Forē vokālsimfoniskais opuss ir drīzāk miera un gaismas caurstrāvots, pārdomu pilns ceļš pretī paradīzes svētlaimei.

Un līdzās šim lieldarbam Zaļās ceturtdienas gaisotnē Rīgas Sv. Pētera baznīcā skanēs arī Gijas Kančelli emocionāli satricinošā mūzika un Arvo Perta pirms teju četrdesmit gadiem darinātā mātes sāpju caurstrāvotā partitūra “Stabat Mater”. Pasaulē atpazīstamākais igauņu komponists tiek asociēts gan ar tā dēvētās “jaunās vienkāršības”, gan “jaunā garīguma” un “jaunā askētisma” stilistiskajiem virzieniem. Viņa skaņu pasaulē patvērumu no ikdienas skrējiena atraduši neskaitāmi klausītāji, jo tajā atpazinuši pārpasaulīgu mieru un attīrošu klusumu. Pretstatā Arvo Perta izteiksmei, kur liela loma atvēlēta minimālisma inspirētu struktūru matemātiskajai precizitātei un intravertajam veidolam, gruzīnu lielmeistara Gijas Kančelli skaņumāksla ir subjektīvāka un romantiskāka, arī dramatiski sakāpinātāka un neparedzamāka. To apliecina arīdzan 2019. gadā mūžībā aizsauktā skaņraža pēdējais opuss – viņa dzimtajā valodā austā partitūra “Tsutisopeli” jeb “Gaistošā pasaule”.

Šo partitūru lasījumā Māra Sirmā vadītais Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” sabalsosies ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” un ērģelnieku Aigaru Reini, kā arī LNO solistu, basbaritonu Rihardu Mačanovski un Kijivā uzaugušo un patlaban Rīgā dzīvojošo soprānu Natāliju Behmu.

Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas