Atvērta galerija mazpazīstamiem māksliniekiem


Esam jau raduši, ka Rīgā daudzās galerijās, izstāžu zālēs un muzejos varam aplūkot, kā arī iegādāties profesionālu, sabiedrībā atpazīstamu mākslinieku darbus. Tomēr ar mākslu nodarbojas arī cilvēki, kuriem tas ir vaļasprieks un sirdslieta.


Lai palīdzētu šādiem jauniem un mazpazīstamiem māksliniekiem atrast savu auditoriju un izstādīt darbus plašākai publikai, durvis ir vērusi galerija-veikals „Zīmulis un ota”, kas atrodas Rīgā, Skolas ielā 18. Neskatoties uz to, ka galerija strādā mazāk par mēnesi, tā paspējusi pārdot jau vairākus jauno mākslinieku darbus. Interese esot liela, jo galerijas apmeklētāji augstu vērtē ne tikai iespēju aplūkot neformālos Latvijas mākslas talantus, bet arī iegādāties viņu darbus par pieņemamu cenu.


Galerijas vadītāja Šarlote Baškevica stāsta, ka jauniem vai mazpazīstamiem māksliniekiem allaž ir problēmas atrast vietu, kur izstādīt darbus plašākai auditorijai. Nemaz jau nerunājot par to pārdošanu. No otras puses netrūkstot arī cilvēki, kas labprāt iegādātos kādu mākslas darbu sev vai dāvanai, taču cenas dēļ nevar atļauties profesionālu mākslinieku gleznas. „Gribam kļūt par vietu, kur atrast „savu” gleznu vai dāvanu, neiztērējot par to kaudzi naudas.” skaidro Šarlote Baškevica.


Galerijas vadītāja uzsver, ka veidojot galeriju gribējusi radīt vietu, kur cilvēki var atrast gan kaut ko atšķirīgu no tradicionālās, akadēmiskās mākslas, gan arī ko tādu, kas būtu pieņemams un saprotams sabiedrības vidusslānim – kā satura, tā arī cenas ziņā. „Mēs gribējām radīt vietu, kur cilvēki un mākslas darbi var atrast viens otru. Un šķiet, ka tas ir izdevies, jo neskatoties uz galerijas īso pastāvēšanas laiku, daži mākslas darbi jau ir atraduši savas jaunās mājas,” atzīst Šarlote Baškevica.


Tomēr, lai arī galerija ir orientēta uz jauniem un mazpazīstamiem māksliniekiem, tās vadītāja norāda, ka daļai no māksliniekiem ir gan akadēmiskas zināšanas, gan arī attiecīgā izglītība: „Mums savus darbus nes kā Latvijas Mākslas akadēmijas studenti, tā arī mākslinieki, kas mākslas priekšmetus apguvuši citur. Protams, ir arī daži „mākslinieki no dabas”, bet tas nenozīmē, ka mēs neveicam nekādu darbu atlasi. Gluži otrādi, mēs atšķirībā no citām galerijām vispirms vērtējam mākslinieka darbu un tikai pēc tam viņa vārdu. Turklāt, tas, ka šie mākslinieki ir jauni vai mazpazīstami šodien, nebūt nenozīmē, ka viņi tādi būs arī rīt.”



Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas