Latvijā sāk demonstrēt Šarūna Barta jauno vēstures drāmu “Mijkrēslī”Svētdien, 18. oktobrī, Rīgas Starptautiskajā kino festivālā Latvijas pirmizrādi piedzīvos lietuviešu režisora Šarūna Barta filma “Mijkrēslī”. Filmas pirmizrāde notiks kinoteātrī ” Splendid Palace”.

Šarūna Barta filma “Mijkrēslī” veidota kā filmu studijas “Mistrus Media” kopprodukcija ar Lietuvu, Franciju, Protugāli un Čehiju. Filmas stāsts aptver Otrā pasaules kara beigu notikumus un pretošanās cīņu padomju okupācijai pēckara Lietuvā. 2020. gada aprīlī filma tika iekļauta Starptautiskā Kannu kinofestivāla oficiālajā programmā un Sansebastianas Starptautiskā Kinofestivāla programmā.

Šarūns Barts ir viens no starptautiski pazīstamākajiem Lietuvas kinorežisoriem, Lietuvas Nacionālās Kultūras un mākslas balvas laureāts un vairākkārtējs Lietuvas filmu nozares apbalvojuma Sidabrinė Gervė / “Sudraba dzērve” ieguvējs. Režisora filmas jau iepriekš pirmizrādi piedzīvojušas Kannu festivāla ietvaros notiekošajā neatkarīgajā programmā Directors’ Fortnight: 2017. gadā filma “Saltums” / Frost, 2015. gadā – “Miers mūsu sapņos” / Peace to Us in Our Dreams, 2005. gadā – “Septiņi neredzami vīri” / Seven Invisible Men. Savukārt filmas “Māja” / The House 1997. gadā un “Daži no mums” / Few of Us 1996. gadā iekļautas Kannu programmā Un Certain Regard.

Šarūna Barta jaunākā filma “Mijkrēslī” ir piecu valstu kopražojums: tās veidošanā sadarbojušās Lietuvas studija Kinema, Latvijas studija “Mistrus Media”, Portugāles Tetrafilms, Čehijas SirenaFilms un Serbijas Biberche, filmas kopprodukciju atbalstījis Nacionālais kino centrs un Eiropas Padomes fonds Eurimages.

Producents Gints Grūbe: „Man ir liels prieks, ka mūsu kopražojuma filma “Mijkrēslī” ir tikusi augstu novērtēta starptautiski un, neraugoties uz īpašajiem apstākļiem, bijusi iekļauta gan Kannu, gan Sansebastianas filmu festivālu programmās, un šonedēļ tiek demonstrēta Rīgas Starptautiskajā filmu festivālā. Īpaši jāatzīmē, ka filmas vēsturiskās vides reālistiskajā radīšanā īpašs nopelns bija Latvijas mākslinieku komandai – filmas māksliniekiem Jurģim Krāsonam, Jānim Kalniņam un Aivaram Žukovskim. Viņu komandā strādāja Kristaps Kalsers, Jānis Bijubens, Rihards Bērziņš, Andris Komarovs, Jurģis Šeibaks, Romāns Dzjubenko, Sabīne Strauberga, Annika Vīķe un Olivers Sprincis.”

Filma “Mijkrēslī” stāsta par pēckara notikumiem Lietuvā padomju okupācijas režīma pirmajos gados un mežabrāļu pretošanās kustību. Filmas darbība notiek 1948. gadā, kad karš ir beidzies, bet Lietuva pārvērsta drupās. Deviņpadsmit gadu vecais Unte ir viens no nacionālajiem partizāniem, kas pretojas padomju okupācijai. Spēku samērs ir nevienlīdzīgs, taču šai izmisīgajā cīņā izšķirsies visas tautas nākotne. Laikā, kad jauni cilvēki parasti sāk iepazīt dzīvi, Unte iepazīst vardarbību un nodevību. Robeža starp to, kur beidzas viņa jauneklīgā degsme un sākas cīņas mērķis, ir izplūdusi, viņš atdod sevi visu, kaut gan tas nozīmē zaudēt jaunības nevainību.

“Filmā ir atainots viena no traģiskākajiem un sarežģītākajiem Baltijas valstu vēstures notikumiem – laika posms pēc Otrā pasaules kara, kad Baltijas valstīs turpinājās PSRS okupācijas režīms. Neraugoties uz to, daudzi Baltijas valstu iedzīvotāji pretojās okupantiem. Nacionālo partizānu kustība bija īpaši izplatīta Lietuvā, kas Lietuvas teritorijā faktiski nozīmēja karadarbību. Filmā ietverti ļoti reālistiski gadījumi, kas varēja notikt ne tikai Lietuvā, bet arī jebkurā Latvijas pagastā,” tā par filmu “Mijkrēslī” stāsta vēsturnieks un Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš.

Filmas izrāde Rīgas Starptautiskajā kino festivālā vienlaikus būs arī filmas pirmizrāde Latvija. Tuvākie seansi plānoti 19., 20., 21. un 22. oktobrī kinoteātrī “K. Suns” un 21. oktobrī Vidzemes koncertzālē, savukārt novembrī to sāks izrādīt kinoteātrī “Splendid Palace.” Filmu plānots izrādīt arī Rojas, Cesvaines, Zaļenieku, Madlienas kultūras namos, bet novembrī – Daugmales, Baložu, Penkules, Lēdmanes, Doles un Ādažu kultūras namos.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2020 Visas tiesības paturētas