Ungārijas porcelāna brīnumainā pasaule muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”Ar izciliem ungāru lietišķās mākslas darbiem iepazīstina izstāde „ZSOLNAY porcelāna brīnumainā pasaule”. Izsmalcināti dekoratīvi trauki un figūriņas, iedvesmoti no uzņēmuma vēsturiskās jūgendstila līnijas, apskatāmi gan muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” izstāžu vitrīnās, gan viesistabas un ēdamistabas interjerā. Ar servīzi no sērijas “Fēnikss” īpaši veidots ēdamistabas pusdienu galdu klājums.

Izstāde tapusi “Ungārijas dienu 2020” ietvaros sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību Latvijā. Tā apskatāma no 2020. gada 17. oktobra līdz 2021. gada 18. aprīlim.

Žolnai (Zsolnay) porcelāna rūpnīca ir nozīmīga ne tikai Ungārijas, bet visas Eiropas lietišķās mākslas vēsturē. Žolnai unikālajos izstrādājumos saskatāmas daudzu mākslas stilu iezīmes no Senās Ēģiptes līdz pat modernisma virzieniem. Īpašu atpazīstamību guvuši jūgendstila periodā tapušie izsmalcinātie priekšmeti.

Žolnai porcelāna manufaktūras vēsturi ar vienkāršu ikdienas priekšmetu ražošanu 19. gs. vidū aizsāka meistars Ignācs Žolnai (Ignác Zsolnay.) 20. gs. sākumā, mainoties īpašniekiem, uzņēmums piedzīvoja strauju izaugsmi. To veicināja pētniecība, un jauni tehnoloģiskie risinājumi (glazūra eozīns ļāva radīt traukus zaigojoši mirdzošos toņos). Žolnai atpazīstamībā nozīmīga ir arī ievērojamu ungāru mākslinieku, kā gleznotāja Jožefa Ripla-Ronai (József Rippl-Rónai), iesaiste trauku formu radīšanā. Trauki, kas darināti pēc Ripla-Ronai radītajām formām, apskatāmi arī izstādē.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2020 Visas tiesības paturētas