​​​​​​​Koncertzāles “Cēsis” 10. jubilejas gads atklāts ar koncertstāsta “Vecais Tīss. Vilkatis” pirmatskaņojumuKoncertzāle “Cēsis” šogad atzīmēs savu desmito jubileju, un, sestdien, 27. janvārī, zīmīgais gads tika atklāts ar tik pat zīmīgu, dziļu un atziņām bagātu Latvijas Radio kora koncertstāsta “Vecais Tīss. Vilkatis” pirmatskaņojumu.

Šogad aprit tieši 333 gadi kopš kādas Cēsu apgabala tiesas sēdes, kurā kāds no lieciniekiem - astoņdesmitgadnieks Tīss (jeb Matīss) atklāja, ka lielāko savas dzīves daļu ir bijis vilkatis. Viņa liecība tiesnešiem izvērtusies par labi dokumentētu “interviju”.

Tiesas protokolā nolasāmais Tīsa pasaules redzējums iedvesmojis Latvijas Radio kora māksliniecisko vadītāju un diriģentu Kasparu Putniņu to aktualizēt mūsdienīgā koncertuzvedumā, kas veidots kā saruna ar veco vīru. Lai arī koncertuzvedumam par pamatu likts prāvas tekstuālais materiāls, ko interpretējusi Guna Zariņa, tas ir par ko vairāk - tas liek aizdomāties par plašāko dzīvības loku, kura daļa esam, par mūsu laikmetā pazaudētu pasaules izjūtu, par spēju nesavtīgi kalpot līdzcilvēkiem un Dievam, lai arī tas nozīmētu būt par vilkati - Dieva suni. Visa koncertstāsta laikā klausītājs ir dialogā ar veco vīru, tā teiktais rezonē, liek aizdomāties un atstāj ilgu pēcsajūtu.

Vecais Tīss: “Labības un koku ziedus un pārējo, ko no velna pagrābj, vilkaši met gaisā, un tā nāk atkal svētība pār visu zemi un pār bagātiem un nabagiem.”

Mūziku jaundarbam komponējuši Matīss Čudars un Mārtiņš Viļums, stāstu iedzīvināt palīdzēja režisore Inga Tropa, uz skatuves - Latvijas Radio koris un diriģents Kaspars Putniņš, Ivars Arutjunians (sitaminstrumenti) un Matīss Čudars (ģitāra). Vēstījumu papildināja ļoti simboliskas un jūtīgi dziļas Friča Kalveļa videoprojekcijas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas