Pasaules arhitektūras brīnumi



Mūsdienās pastāv dažādi brīnumi - online spēles, kā https://klondaika.lv/casino, modernie viedtālruņi un arī arhitektūra tiek uzskatīta par vienu no brīnumiem. Arhitektūra ir cilvēka izdomas paraugs, kas atspoguļo civilizāciju kultūras, sadzīves un tehnoloģiju attīstību vēstures gaitā. No augstiem debesskrāpjiem līdz senatnīgiem tempļiem - pasauli rotā arhitektūras brīnumi, kas joprojām izraisa apbrīnu un sajūsmu. Šīs būves kalpo ne tikai kā funkcionālas telpas, bet arī iemieso savu radītāju māksliniecisko redzējumu un meistarību. Šajā rakstā mēs aplūkosim dažus no ievērojamākajiem pasaules arhitektūras brīnumiem.

1. Gīzas piramīdas, Ēģipte

Iespaidīgās Gīzas piramīdas tika celtas pirms vairāk nekā 4500 gadiem. Šīs kolosālās celtnes, kas celtas kā faraonu kapenes, demonstrē ievērojamu precizitāti un inženiertehnisko meistarību. Miljoniem akmens bloku, kas sver vairākas tonnas katrs, tika rūpīgi savienoti bez javas, radot monumentālu struktūru. Iespaidīgi, vai ne? Piramīdas, kas gadsimtiem ilgi ir iedvesmojušas daudzu cilvēku iztēli, vēl joprojām turpina apburt apmeklētājus no visas pasaules. Jau 1979. gadā Gīzas piramīdas tika iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Gīzas piramīdas jau gadiem ilgi tiek uzskatītas par vienu no septiņiem pasaules brīnumiem.

2. Kolizejs, Itālija

Romas Kolizejs ir romiešu inženierijas šedevrs, kas tāpat kā piramīdas ir iecienīts tūristu apskates objekts. Kolizeja celtniecība sākās mūsu ēras 72. gadā un tika pabeigta 80. gadā pēc mūsu ēras. Tas tika uzcelts pēc imperatoru Vespasiana un Tita pavēles un bija paredzēts gladiatoru cīņām, dzīvnieku medībām un publiskām izrādēm. Amfiteātris ir 156 metrus plats un 187 metrus garš, bet tā augstums sasniedz 48,5 metrus. Tas varēja uzņemt līdz 80 000 skatītāju, kas bija sadalīti pa trim sēdvietu līmeņiem atbilstoši sociālajam statusam. Kolizejs ir būvēts no betona un akmens. Kolizejs gadsimtiem ilgi bija Romas impērijas izklaides centrs.

3. Tadžmahāls, Indija

Tadžmahāls, kas atrodas Indijas pilsētā Āgrā, ir viens no atpazīstamākajiem un skaistākajiem arhitektūras pieminekļiem pasaulē. Arī Tadžmahāls iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tadžmahāla celtniecība sākās 1632. gadā un ilga 22 gadus. Šī arhitektūras brīnuma celtniecībā bija iesaistīti tūkstošiem amatnieku no visas impērijas. Tadžmahāla arhitektūru raksturo simetrija, harmonija un greznība. Mauzoleja galvenā ēka ir no baltā marmora. Kupols ir balts un tā augstums ir 43 metri. Tadžmahālu lika uzbūvēt imperators Šahs Džahāns savas mirušās sievas Mumtāzas Mahālas piemiņai.

4. Eifeļa tornis, Francija

Eifeļa tornis ir Parīzes simbols un 19. gadsimta inženierzinātņu brīnums, kas ir viens no atpazīstamākajiem pieminekļiem pasaulē. Eifeļa torni projektēja Gistavs Eifelis, franču inženieris. Tornis tika uzcelts 1889. gadā, tā augstums ir 324 metri, un tajā ir trīs līmeņi. Tornis ir būvēts no kalta dzelzs režģa, kas sastāv no 18 000 metāla gabaliem, kas savienoti ar 2,5 miljoniem kniedēm. Eifeļa tornis ir atvērts apmeklētājiem visu gadu. Apmeklētāji var uzkāpt vai uzbraukt ar liftu uz jebkuru no trim torņa līmeņiem. No katra līmeņa paveras iespaidīgs skats uz Parīzi.

5. Sidnejas operteātris, Austrālija

Sidnejas operteātris atrodas Sidnejā, Jaundienvidvelsas štatā. Dāņu arhitekta Jerna Utsona projektētais Sidnejas operteātris tika būvēts 14 gadus un tika atklāts 1973. gadā. Ēkas kopējais augstums ir 43 metri. Ēkas organiskās formas un baltā krāsa kontrastē ar apkārtējo ainavu, radot apbrīnojamu skatu. Sidnejas operteātris ir ne tikai arhitektūras šedevrs, bet arī nozīmīgs kultūras centrs. Tajā notiek simtiem izrāžu gadā, tostarp operas, balets, koncerti un teātra izrādes. Sidnejas operteātris ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā un tiek uzskatīts par vienu no 20. gadsimta nozīmīgākajiem arhitektūras pieminekļiem.

Mediju materiāls
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas