Aicina ieviest principu nauda seko pacientam



Valdība atbalstījusi Veselības ministrijas (VM) ziņojumu, kurā principā bez izmaiņām sadalīts 6,15 miljonu latu papildu finansējums veselības aprūpes nozarei.

Tajā nav paredzēts piešķirt naudu lokālajām slimnīcām neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai, tāpēc VM gatavojas jau tuvākajā laikā virzīt izskatīšanai valdības sēdē jautājumu vēl par 0,7 miljonu latu novirzīšanu lokālajām slimnīcām, par ko pagājušās nedēļas beigās paziņoja veselības ministrs Juris Bārzdiņš.

Neatkarīgā rakstīja, ka VM sagatavoja ziņojumu par situāciju veselības nozarē, norādot, kā tieši būtu izlietojami solītie 6,15 miljoni latu. Lokālo daudzprofila slimnīcu un mediķu arodbiedrības pārstāvji bija pārsteigti par ziņojuma saturu, jo tajā nebija praktiski nekādu piedāvājumu, ko darīt ar slimnīcu nepietiekamo finansējumu, izņemot apgalvojumu, ka ambulatorā ārstēšana ir finansiāli efektīvāka. Ziņojumu no valdības sēdes atsauca, jo bija paredzētas vēl nopietnas sanāksmes, kurās, kā izrādījās vēlāk, vienošanās netika panākta. Tomēr tam sekoja veselības ministra paziņojums, ka slimnīcas saņems papildu finansējumu arī neatliekamās palīdzības sniegšanai.

Naudu pārdalīs

Valdība vakar ziņojumu par finanšu situāciju apstiprināja, tāpat kā VM lūgumu papildus piešķirt 6,15 miljonus latu veselības aprūpei, un nolēma, ka Finanšu ministrija (FM) pārdalīs finansējumu no FM budžeta parāda vadības apakšprogrammas uz VM budžetu. Lai gan šis valdības lēmums nepalielina valsts budžeta deficītu, vēl vajadzīgs Saeimas Budžeta un finanšu komisijas atbalsts.

Valdības lēmums nozīmē, ka papildus piešķirto nauda novirzīs samaksai par dienas stacionāros sniegtajiem pakalpojumiem un arī zāļu kompensācijai. Šie dienas stacionāra pakalpojumi galvenokārt tiek sniegti slimnīcās, tātad slimnīcas saņems papildu samaksu, bet ne neatliekamajai palīdzībai. Ziņojumā minēts, ka lielāko daļu no valdības piešķirtās summas – 2,5 miljonus latu – piešķirs daudzprofilu neatliekamās palīdzības stacionāriem pakalpojumu tālākai restrukturizācijai. VM ziņojumā pamato, ka tieši ambulatorā aprūpe ir izmaksu ziņā efektīvāka iepretim finansiāli dārgākajai stacionārajai aprūpei.

Sauc par brāķi

Vērtējot VM darbu, Kuldīgas slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis norāda, ka pašos pamatos nepareiza ir naudas plānošana slimnīcām. «Bārzdiņa brāķis. Kā gan citādi lai nosauc pacientu plānošanas metodi un naudas sadales rezultātu, kāds izdevies veselības ministram un viņa ierēdņu korpusam?» jautā I. Eglītis. Viņaprāt, ir trīs steidzami darbi: ir jānovērš plānošanas un finansējuma sadales brāķis un jāatgriežas pie principa – nauda seko pacientam; tāpat jānodrošina minimālā valsts noteiktā samaksa 171 lats par katru akūto pacientu visām slimnīcām, tam paredzot divus miljonus no papildus veselības aprūpei piešķirtā finansējuma, kā arī no noteikumiem, kas paredz kārtību, kādā slimnīcas slēdz līgumus par valsts finansējuma piešķiršanu, jāsvītro ultimatīvais 137. punkts. Tas nosaka: ja slimnīca nenoslēdz līgumu noteiktā laikā, slimnīca zaudē tiesības līgumu noslēgt.

Pacienti nevar samaksāt

Ziņojumā minēts, ka pacientiem arvien grūtāk apmaksāt ārstniecības iestāžu rēķinus, lai samazinātu slimību ielaistību un komplikāciju rašanos, tādēļ VM vēl papildus būtu nepieciešama nauda, lai samazinātu pacientu iemaksu apmēru. Nākamajā gadā veselības aprūpei papildus vajadzētu 120,6 miljonus latu, kas veidotu vismaz 4,1 % no IKP. Nesakot jā šādam VM pieprasījumam, vakar par «izmisumu» to nodēvēja finanšu ministrs Andris Vilks. Viņš teica, ka izmisums valda visās jomās, jo ienāk pieprasījumi par papildu naudu no vairāku nozaru ministrijām.

***

UZZIŅAI

Veselībai nepieciešamo naudu – 6 153 830 latu – sadalīs šādi:

Samaksai par dienas stacionāros sniegtajiem pakalpojumiem – 2 548 594 lati

Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto medikamentu kompensācijai – 2 306 245 lati

Pacientu iemaksas kompensācijai par atbrīvotajām iedzīvotāju kategorijām – 25 328 lati

Centralizēti iepērkamo vakcīnu un peritoneālās dialīzes ārstniecības līdzekļu iegādes kompensācijai – 953 663 lati

Valsts asinsdonoru centram, lai nodrošinātu asins, asins komponentu sagatavošanu un plazmas preparātu iepirkumu – 320 000 latu

ŠOGAD veselības aprūpei no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem jau piešķirti 6,7 miljoni latu

Tuvākajā laikā valdība skatīs jautājumu par 685 000 latu piešķiršanu daudzprofila lokālajām slimnīcām neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas